۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۰
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83515507
۰ نفر

برچسب‌ها

مکزیک مانع عبور ۲ هزار مهاجر به آمریکا شد

تهران - ایرنا - دولت مکزیک روز گذشته (شنبه) از عبور کاروانی با حدود دو هزار مهاجر از خاک این کشور برای عزیمت به آمریکا جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بسیاری از این مهاجران اکثرا از کشورهای آمریکای مرکزی و حوزه کارائیب مدتها بدنبال مجوز عبور از سوی دولت مکزیک بودند.

این مهاجران بیشتر به دلیل خشونت و نبود شرایط مساعد زندگی خانه های خود را ترک کرده و امیدوار به زندگی بهتر در کشور دیکری بوده‌اند.

یکی از این مهاجران به خبرنگار آسوشیتدپرس گفت: می خواهم از خاک مکزیک عبور کنم. نمی خواهم اینجا زندگی کنم. ما در بلاتکلیفی قرار داریم.

به گزارش منابع خبری، این گروه از مهاجران مسیر ۲۴ مایلی را تحت نظارت مقامات حقوق بشری طی کرده بودند و پس از آن توسط عوامل پلیس فدرال و نیروهای گارد ملی مکزیک از ادامه مسیر بازماندند.

خبرنگار آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد شاهد صدها مرد، زن و کودک بوده که در حال فرار از دست نیروهای امنیتی بودند. پس از این ممانعت، مهاجران در ون هایی قرار داده شده و به مکان های نامعلومی انتقال یافتند.

مکزیک بارها مهاجرانی از کشورهای هندوراس و کوبا را با هواپیما به زادگاه خود باز می گرداند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی‌ خود دستورکار جلوگیری از ورود مهاجران خارجی را دنبال کرده است. وی در روزهای نخست ورود به کاخ سفید با صدور دستورات اجرایی مانع از ورود مهاجران از چند کشور اسلامی شد و بارها با تاکید بر ساخت دیوار مرزی، در تلاش است از ورود مهاجران  از مرز مکزیک جلوگیری کند.

در این راستا رئیس جمهوری آمریکا فشار زیادی به مکزیک برای ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا وارد کرده که  مورد قبول مقامات مکزیکوسیتی نبوده است.

وی پیشتر به مکزیک هشدار داده بود در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم برای ممانعت از ورود مهاجران از این کشور به خاک آمریکا، دولت واشنگتن تعرفه های سنگینی به کالاهای مکزیکی اعمال می کند.

"مارسلو ابرارد کاسابون" وزیر خارجه مکزیک نیز اخیرا گفت که کشورش در موضوع مهاجرت هرگز تسلیم فشارهای آمریکا نخواهد شد.

وی تصریح کرد که مکزیک برای تبدیل شدن به یک کشور ثالث امن برای مهاجران در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نخواهد شد.

در قانون ملیت مهاجران، کنگره آمریکا عنوان کرده که این کشور می تواند وارد توافقات «کشور ثالث امن» با دیگر کشورها شود.

بر اساس این توافق یک کشور ثالث می تواند تقاضای پناهندگی را به جای آمریکا بررسی کند. هر چند ترامپ درباره ایجاد توافقات کشور ثالث با گواتمالا و مکزیک مذاکره کرده است اما فقط یک توافق در این زمینه با کشور کانادا وجود دارد.

فشارهای پیوسته و تهدید تعرفه های گمرکی از سوی دولت ترامپ موجب شده تا رئیس جمهوری مکزیک به سرکوب و خشکاندن ریشه های این مهاجرت بپردازد، این مساله را می توان بخصوص در مرز مکزیک با گوآتمالا شاهد بود، جایی که مکزیک شش هزار نیروی گارد ملی را به آن منطقه اعزام کرده است تا با مهاجرت غیرقانونی برخورد کنند.

۱۰۷۱

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha