شکست فاجعه‌بار والیبال ایران مقابل ژاپن

تهران- ایرنا- تیم ملی والیبال ایران در نهمین مسابقه خود در جام جهانی، با نمایشی ضعیف مقابل ژاپن شکست خورد.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۳ و ۵۰ دقیقه امروز (یکشنبه ۲۱ مهرماه) در نهمین بازی خود در جام جهانی والیبال به مصاف ژاپن رفت و با نتیجه سه بر یک شکست خورد. ست‌های اول، سوم و چهارم این بازی با امتیازات ۲۵ بر ۱۶، ‌ ۲۵ بر ۱۳ و ۲۵ بر ۲۱ به سود ژاپن رقم خورد و ایران فقط در ست دوم با نتیجه ۲۸ بر ۲۶ به پیروزی رسید.

ایگور کولاکوویچ در این بازی تیم خود را با ترکیب سعید معروف، پوریا یلی، مسعود غلامی، ‌ علی‌اصغر مجرد، پوریا فیاضی، ‌ میلاد عبادی‌پور و محمدرضا حضرت‌پور روانه میدان کرد.

ایران که از ابتدا به دلیل غیبت سید محمد موسوی، با ترکیب ناقص در این مسابقات شرکت کرده بود، با مصدومیت فرهاد قائمی و امیر غفور، در عمل فقط ۱۱ بازیکن برای این مسابقه داشت که دو نفر از آنها هم لیبرو بودند و همین موضوع کار را بسیار مشکل کرده بود.

ست اول (ایران ۱۶ - ژاپن ۲۵)

بازی با چهار امتیاز پیاپی برای ژاپن آغاز شد تا کولاکوویچ مجبور شود خیلی زود نخستین وقت استراحت خود را درخواست کند. پس از وقت استراحت، معروف هم چند ثانیه بازیکنان را دور خود جمع کرد و با آنها حرف زد. نخستین امتیاز ایران هم با جاخالی انداختن خود معروف به دست آمد. اگرچه ایران توانست شرایط را تا حدودی عوض کند ولی از بین بردن فاصله چهار امتیازی کار آسانی نبود. ژاپن با عملکرد خوب در دریافت، حملات متنوعی برنامه‌ریزی می‌کرد. در مقابل ایران در حمله بسیار ضعیف بود. نخستین امتیازی که ایران با اسپک به دست آورد در امتیاز ۹ بر ۵ به سود ژاپن بود. ژاپنی‌ها در زدن سرویس هم عملکرد بسیار خوبی داشتند و دریافت ایران به طور کامل مختل شده بود. در امتیاز ۲۲ بر ۱۴، امیرحسین اسفندیار که یک دریافت‌کننده است، به جای یلی وارد بازی شد تا در پست پشت خط زن قرار بگیرد اما تا پایان ست، حتی یک توپ هم به او نرسید تا شانس خود را برای کسب امتیاز امتحان کند. ست اول با بازی درخشان ژاپن و عملکرد بسیار بد ایران پایان یافت.

ست دوم (ایران ۲۸ - ژاپن ۲۶)

در آغاز ست دوم، یلی در جای خود قرار گرفت و مشخص نشد علت ورود اسفندیار به زمین چه بوده است. ایران در این ست هم به شدت دچار مشکل دریافت بود. در امتیاز ۱۱ بر ۷ به سود ژاپن، اسفندیار به جای عبادی‌پور وارد زمین شد تا شاید این مشکل حل شود. اما این تعویض هم فایده‌ای نداشت. ایران در دریافت بسیار ضعیف و ژاپن در حمله و سرویس تیم برتر میدان بود. تنها نقطه قوت ایران، دفاع روی تور بود. در امتیاز ۲۱ بر ۱۹، جواد کریمی به جای معروف وارد زمین شد تا دفاع ایران قوی‌تر شود که البته او هم پس از ۲ امتیاز از زمین بیرون رفت و معروف در جای خود قرار گرفت. در امتیازات پایانی ست، چند بار ایران فرصت داشت که نتیجه را به تساوی بکشاند ولی اشتباهات پرتعداد بازیکنان در زدن اسپک، این فرصت را از بین می‌برد. سرانجام در امتیاز ۲۳ ایران به ژاپن رسید، آن هم با دفاع روی تور معروف. در نهایت هم همان تنها نقطه قوت، به کار تیم ایران آمد و در ستی که شاگردان کولاکوویچ اشتباهات زیادی داشتند، پیروزی به آنها رسید. در این ست ایران هفت امتیاز با دفاع کسب کرد.

ست سوم (ایران ۱۳ - ژاپن ۲۵)

اسفندیار با عملکرد خوبی که در ست دوم داشت، از ابتدای این ست در ترکیب اصلی ایران قرار گرفت. ست سوم هم با برتری ژاپن آغاز شد. وقت استراحت فنی اول، در امتیاز ۸ بر ۴ به سود این تیم اعلام شد. ژاپنی‌ها علاوه بر سرویس و حمله، در توپ‌گیری هم عملکرد بسیار خوبی داشتند و کار برای امتیازگیری ایران خیلی سخت بود. تعداد زیاد اشتباهات شاگردان کولاکوویچ در زدن اسپک هم به ژاپن کمک می‌کرد که راحت به سوی پیروزی حرکت کند. در امتیاز ۱۵ بر ۸، کریمی به جای معروف وارد زمین شد تا شاید قامت بلند او، در دفاع روی تور به ایران کمک کند. در ادامه ست، ‌ عبادی‌پور هم به جای فیاضی به میدان آمد. اما این تعویض‌ها هم هیچ فایده‌ای نداشت و ایران بازنده این ست شد، آن هم با فاصله‌ای مایوس‌کننده.

ست چهارم (ایران ۲۱ - ژاپن ۲۵)

در اوایل ست چهارم، اتفاقات آغازی سه ست قبل تکرار شد و ژاپن پیش افتاد. اما دفاع روی تور یک بار دیگر چاره کار ایران شد تا شاگردان ایگور کولاکوویچ در امتیاز ۱۲ کار را به تساوی بکشانند. اگرچه بازهم اشتباه در زدن اسپک فرصت پیش افتادن را از بین برد و وقت استراحت فنی دوم در امتیاز ۱۶ بر ۱۴ به سود ژاپن اعلام شد. ضریب اشتباهات بالا، ‌ به خصوص در حمله، در این مسابقه از والیبال ایران یک بازنده مطلق ساخت.

نتایج و برنامه مسابقات تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۹ والیبال

سه‌شنبه ۹ مهر ساعت ۸:۳۰، ایران ۱ - روسیه ۳

چهارشنبه ۱۰ مهر ساعت ۵:۳۰، ایران ۱ - مصر ۳

جمعه ۱۲ مهر ساعت ۵:۳۰، ایران ۳ - کانادا ۱

شنبه ۱۳ مهر ساعت ۱۱:۳۰، ایران ۳ - استرالیا ۱

یکشنبه ۱۴ مهر ساعت ۸:۳۰، ایران ۱ - برزیل ۳

چهارشنبه ۱۷ مهر ساعت ۱۲:۳۰، ایران ۱ - آمریکا ۳

پنجشنبه ۱۸ مهر ساعت ۸:۳۰، ایران ۳ - تونس ۰

جمعه ۱۹ مهر ساعت ۵:۳۰، ایران ۳ - آرژانتین ۲

یکشنبه ۲۱ مهر ساعت ۱۳:۵۰، ایران ۱ - ژاپن ۳

دوشنبه ۲۲ مهر ساعت ۹:۳۰، ایران - ایتالیا

سه‌شنبه ۲۳ مهر ساعت ۷، ایران - لهستان

چهاردهمین دوره جام جهانی والیبال از ۹ تا ۲۳ مهر در سه شهر فوکوکا، ناگانو و هیروشیما ژاپن برگزار می‌شود.

میزبانی جام جهانی والیبال به غیر از دو دوره اول که در لهستان و آلمان شرقی برگزار شد، به صورت دائمی به عهده ژاپن قرار دارد. روسیه با ۶ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز پرافتخارترین تیم تاریخ این مسابقات محسوب می‌شود.

ایران تا کنون سه بار در جام جهانی والیبال شرکت کرده است. تیم ملی والیبال ایران در سال ۱۹۹۱ یازدهم، در جام جهانی ۲۰۱۱ نهم و در سال ۲۰۱۵ هشتم شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha