امیدواری رسانه های پاکستانی به ماموریت «خان»

اسلام آباد - ایرنا - با ورود عمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران برای انجام یک سفر رسمی، رسانه ها و تحلیلگران محلی در اسلام آباد از نزدیک در حال مشاهده این تحولات هستند و امیدوارند که سفر نخست وزیر به تهران و ریاض نتایج مثبتی برای منطقه داشته باشد.

به رغم برخی چالش های سیاسی که دولت پاکستان با آن مواجه است عمران خان متعهد شده است که نقش آگاهانه ای برای صلح منطقه ای ایفا کند، به همین دلیل است که وی در دومین بازدید رسمی خود از جمهوری اسلامی به تهران رسیده است.
نخست وزیر عمران خان پیشتر در سفر به نیویورک اظهار داشته بود که ایالات متحده و عربستان سعودی از وی خواسته اند برای رفع تنش ها با ایران واسطه شود.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ترکیه اعلام کرده بود که ایران و عربستان انتخابی جز گفت‌وگو با هم ندارند و تهران برای گفت‌وگو با سعودی چه مستقیم و چه با واسطه آماده است و به همین دلیل هیچ‌وقت میانجی‌ها را رد نکرده است.
گزارش هایی به نقل از منابع رسمی وجود دارد که عمران خان پس از پایان سفر خود در تهران در روزهای آینده به ریاض سفر می کند.
روزنامه ملت پاکستان در سرمقاله خود می گوید که هدف از سفر نخست وزیر خان چیزی جز پر کردن شکاف وسیع روابط بین تهران و ریاض نیست.
در این گزارش آمده است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از نخست وزیر پاکستان خواسته است تا میان ریاض و تهران میانجیگری کند. در گذشته پاکستان نقش واسطه بین عربستان و ایران را نیز بازی کرده بود.
این گزارش می گوید؛ موضوع قابل تحسین این است که رهبران هر دو کشور حوزه خلیج فارس می خواهند به رقابت مداوم پایان دهند. با این حال، آنچه برای نخست وزیر ضروری است نشان دادن مهارت های دیپلماتیک برای برقراری توازن حساس، ضمن حفظ روابط خود با دو قدرت رقیب است.
روزنامه "نایبات" نیز روز یکشنبه در سرمقاله خود گفت سفر نخست وزیر عمران خان به ایران بسیار حیاتی است و به برقراری صلح در منطقه کمک خواهد کرد.
این روزنامه  گفته است که شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در گفت و گو با رسانه های محلی گفته است که پاکستان می خواهد اختلافات بین ایران و عربستان سعودی را برطرف کند.
در این مقاله خاطر نشان شده که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از پاکستان و عراق خواسته است تا میان ریاض و تهران میانجی گری کنند.
در این گزارش آمده است که مأموریت نخست وزیر پاکستان ثبات را در جهان اسلام به ارمغان خواهد آورد. این نگاه که موفقیت تلاش دیپلماتیک پاکستان برای صلح خاورمیانه اجتناب ناپذیر است و موفقیت امت مسلمان در وحدت آن نهفته است.
سرفراز سید، تحلیلگر پاکستانی در مقاله خود که در روزنامه "أساف" که به زبان اردو منتشر شده است، نوشت، ابتکار نخست وزیر عمران خان برای صلح در خلیج فارس باید مورد استقبال قرار گیرد.
وی گفت؛ نخست وزیر زمانی که مخالفان در کشورش قصد دارند یک کمپین ضد دولتی علیه وی را آغاز کنند به ایران رفت.
در این مقاله یادآور شده است، هم ایران و هم عربستان سعودی از ابتکار عمل صلح پاکستان استقبال کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =