شهرک‌های صنعتی در زمینه تولید الگوی سرزمین اصلی باشد

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: شهرک‌های صنعتی در مناطق آزاد باید الگویی اثربخش از درخشش صنعت و رونق تولید برای سرزمین اصلی باشد.

محمدرضا عبدالرحیمی روز یکشنبه در دیدار مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: بسترسازی برای توسعه صنعت و ایجاد زیرساخت‌های تولید مبتنی بر مزیت‌های جغرافیایی اقتصادی یکی از ماموریت‌های مناطق آزاد است و منطقه آزاد ماکو هم در این راستا تلاش مضاعف دارد.

وی افزود: این سازمان بر اساس قانون همه وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های دستگاه‌های اجرایی دولتی مستقر در این منطقه به استثنای نهادهای دفاعی و امنیتی را عهده دار است و از این رو سازمان منطقه آزاد در قبال اقدامات تمامی بخش‌های دولتی پاسخگو است.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما در این منطقه به توسعه «ملی» است، ادامه داد: برای رونق تولید صادرات محور باید حمایت از واحدهای صنعتی موجود به منظور تثبیت نرخ اشتغال با جدیت دنبال شود و در این زمینه شرکت شهرک‌های صنعتی باید نقش محوری داشته باشد.

عبدالرحیمی تاکید کرد: شهرک های صنعتی در منطقه آزاد ماکو از هر نظر باید متفاوت‌تر از سرزمین اصلی باشد؛ چه از بعد زیرساختی و ظاهری و چه کیفیت تولید.

وی همچنین تعداد واحدهای صنعتی فعال در منطقه آزاد ماکو را ۹۵ واحد صنعتی عنوان کرد و اظهار داشت: به دنبال بهبود فضای کسب و کار با تعریف جدیدی از اثربخشی در منابع محدود هستیم که در این زمینه باید سیاست‌گذاری و اجرای یکپارچه در منطقه آزاد را نهادینه کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به سفر اخیر رئیس جمهوری به ترکیه و برگزاری نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور اشاره کرد، افزود: طبق رایزنی‌ها به دنبال احداث شهرک صنعتی و دهکده لجستیک با استفاده از ظرفیت‌های دو کشور در این منطقه هستیم که امیدواریم نتیجه‌بخش باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان‌غربی نیز در این دیدار از پیشنهاد این شرکت برای احداث شهرک هزار هکتاری در منطقه آزاد ماکو خبر داد و افزود: منطقه آزاد ماکو قابلیت توسعه در زمینه صنعت و تولید و جذب سرمایه‌گذار خارجی را دارد و در این زمینه با تمام توان آماده همکاری هستیم.

«علی عبدلی» شهرک‌های صنعتی را پیشران صنعت توصیف کرد و اظهار داشت: با رویکرد مدیریت جدید سازمان منطقه آزاد ماکو تحول صنعت و رونق تولید و آبادانی را در این منطقه شاهد خواهیم بود.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

۷۱۳۲/۳۰۷۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =