۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۳
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83515323
۱ نفر
روی خوش پلیس راهور در برابر یک انتقاد

در هر اجتماعی، چه بزرگ و چه کوچک و در هر جامعه ای چه غربی و چه شرقی از جمله جامعه ی ایران، همیشه تعداد قابل ملاحظه ای از مردم و مسئولان پیدا می شوند که خوب و ارزشمندند. اینان هرگز دست به کار نادرست نمی زنند مگر وقتی که ترس سهمگین بر آن ها مستولی شود یا خطر بزرگی منافع شخصی شان را تهدید کند.

یکی از این افراد درست کردار سرگردی مردمی که رئیس اجرائیات پلیس راهور تهران بزرگ است، رفتار خوب و مدنی با مراجعه کنندگان و رانندگان داشت. نه ترس بر او مستولی بود و نه خطر بزرگی منافع شخصی اش را تهدید می کرد. او با ارباب رجوع، انسانی برخورد می نمود.

در هر اجتماعی، چه بزرگ و چه کوچک و در هر جامعه ای چه غربی و چه شرقی از جمله جامعه ایران، همیشه تعداد قابل ملاحظه ای از مردم و مسئولان پیدا می شوند که می توانند خیر را از شر تمیز و تشخیص دهند؛ خیر و شرّی که بیشتر مردم همیشه یکی را با دیگری اشتباه می گیرند و علتش آن است که آینده را نمی توانند، ببینند.

سرگرد یاد شده یکی از آن مسئولان پلیس است که می تواند خیر را از شر تمیز و تشخیص دهد. یکی از خیرها، نقد پذیری است. او حاضر بود دقیقه ها با منتقدان رفتارش و رفتار افراد زیر مجموعه اش بنشیند و حرف و نقد آنان را بشنود و پاسخ درخور و مناسب بدهد.  

در اتاق کارش به او گفتم: این رفتار بخش اجرائیات پلیس راهور که نمره منفی برای رانندگان منظور می کند بدون این که پیامکی به آن ها اطلاع دهد و سپس افراد را به این ساختمان فرا می خواند و اصل گواهینامه شان راتوقیف می کند، قابل قبول و توجیه نیست. ما «پلیس مدنی» می خواهیم که رویکرد تعاملی و سازنده با شهروندان داشته باشد.

سرگرد پذیرفت و بخشی از نقص و ایراد را متوجه قانون و آیین نامه ها دانست که باید به کمک رسانه ها اصلاح شود و نیز وعده داد که برای ارسال پیامک نمره منفی و ایجاد و معرفی سایت اینترنتی برای مراجعه به آن با هدف اطلاع یافتن از میزان نمره منفی رانندگان، کوشش و اقدام لازم را انجام دهد.

او در عین حال از رفتار حادثه ساز برخی رانندگان گله مند بود و به آن‌ها هشدار داد که بی تفاوتی شان در قبال تکرار سوانح و تصادف های همراه با جرح و فوت، چه عواقب منفی برای افراد و خانواده ها داشته و دارد.

نکته اش دقیق بود و حساب شده. پذیرفتم که غفلت و جهل نسبت به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و نحوه و کیفیت رانندگی در ایران و بی اعتنایی به هشدارهای پلیس راهور، خانواده های زیادی را عزادار کرده است و کودکان بسیاری را بی سرپرست. باید حواسمان جمع باشد که با تَن و روحمان و با بچه هایمان و آینده شان چه می کنیم.

اعضای پلیس و نیز ما خبرنگاران و روزنامه نگاران چطور گوشت تلخی نکنیم وقتی می بینیم در خیابان ها و جاده ها و بزرگراه ها، غافلانی رانندگی حادثه ساز دارند که گاه سرعت خودروشان از 160 کیلومتر در ساعت فراتر می رود.

سرگرد گفت: پلیس راهور 340 نفر از این رانندگان متخلف سرعت بالا و 420 نفر از رانندگان پرخطر و هم چنین 200 نفر از رانندگان پلاک مخدوش را فراخوان داده و در تیر و مرداد 98 دوره بازآموزی مقررات راهنمایی و رانندگی را برایشان برگزار کرده و کارگاه ها و کلاس های روان شناسانه مدیریت خشم را تشکیل داده است که اثربخشی مثبت و اثرگذاری بالایی داشته و این دوره ها تدوام خواهد داشت.

تمایل و میل اصلی برخی رانندگانِ خشمگین، به سرعت بالا است و این میل و هوس، بارها خانواده ها را به کام مرگ کشانده است. امان از امثال این راننده ها که رفتار خطرسازشان را تکرار می کنند و این نکته نادرست را در ذهن و مغز خود فرو کرده اند که از سرعت پایین خوششان نمی آید.

گویی این ها به دنیا آمده اند که با سرعت سرسام آور رانندگی کنند و خود و دیگران را به ته دره ها ببرند یا به گاردریل ها بکوبند. خط سیر انسان ها مقصد معینی را از پیش نشان می دهد که اگر در آن و بر آن مسیرها پای بفشارند به یقین به همان جا می رسند. اما اگر از آن مسیرها خارج شوند مقصد نیز تغییر خواهد کرد.


*خبرنگار ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =