از عزل پنج قاضی فاسد تا آبگرفتگی در شهرهای شمالی

استان‌ها - ایرنا - عزل پنج قاضی فاسد، تحصیل طلاب از ۱۳۶ ملیت در جامعه المصطفی، انجام نخستین عمل جراحی مغز در بوکان، تکذیب تعدیل نیرو در مترو تهران، آخرین وضعیت محکومان پرونده پدیده و آغاز عملیات امدادی در مناطق حادثه‌دیده از باران شدید گیلان از مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته در استانها بود.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که عصر هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین رویدادهای استان‌ها منتشر می‌شود:

عزل پنج قاضی فاسد
حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور از عزل پنج قاضی فاسد در روز گذشته خبر داد و گفت: بیش از ۱۱ هزار قاضی در دستگاه قضا فعالیت می کنند و باید اجازه جولان از تعداد اندکی که باعث بدنامی می شوند گرفته شود و دستگاه قضایی، وکلا و کارشناسان از وجود افراد ناپاک، پاکسازی شوند.
وی همچنین اطلاع رسانی توسط شهروندان را مهمترین کمک به دستگاه قضا در مبارزه با فساد دانست وگفت: توقع این است که مردم اطلاعات خود در این خصوص را به این دستگاه منتقل کنند.
 

تکذیب تعدیل نیرو در مترو تهران
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با اشاره به اعتراض شماری از کارکنان انتظامات مترو گفت: تعدیل تعدادی از پرسنل مترو را به‌شدت تکذیب می‌کنیم، این افراد با حفظ قراردادهای موجود به بخش‌های دیگر شهرداری مامور می‌شوند.
غلامحسین محمدی با اشاره به تجمع دیروز عده‌ای از این کارکنان معترض مترو اظهار داشت: برخی ابهام‌ها در خصوص وضعیت شغلی تعدادی از کارکنان مترو به وجود آمده و باعث نگرانی و ایجاد این ذهنیت در آنان شده بود که در شرایطی منجر به تعدیل آنان بشود، درحالی که اینطور نیست.

زلزله هفت بار اندیمشک را لرزاند
شب گذشته زلزله‌ای به بزرگی ۴.۶ ریشتر مرز استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری را لرزاند؛ پس از آن زمین آرام نشد و از بامداد امروز تاکنون هفت بار اندیمشک در شمال خوزستان لرزیده است که بزگترین مورد آن ساعت ۵:۳۶ صبح امروز به بزرگی ۳.۲ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری بود که اندیمشک را لرزاند.

آغاز سال تحصیلی دانشگاه ادیان و مذاهب با پیام ظریف
امروز سال تحصیلی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب قم با پیام وزیر امور خارجه آغاز شد که ظریف در این پیام با تاکید بر وحدت امت اسلامی و دوری از تعرض های غیرضروری، نوشت: هر میزان این وحدت میان امت اسلامی پررنگ تر شود، به همان اندازه فرصتهای بی‌شماری برای قدرنمایی امت اسلامی در برابر زر و زور بیشتر خواهد شد.
امروز اعلام شد که این دانشگاه ۱۰۱ تفاهم نامه با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر دنیا دارد و ۴۵۷ هیات از ۵۳ کشور جهان در این دانشگاه حضور یافته اند، ضمن اینکه ۴۵ سفیر کشورهای خارجی از این دانشگاه بازدید و از نزدیک با فعالیتهای این دانشگاه آشنا شده‌اند.
همچنین به گفته رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه گفت: قبل از انقلاب اسلامی جمعیت طلاب و فضلای غیر ایرانی در حوزه علمیه قم حدود ۸۰۰ نفر از ۱۳ ملیت بود ولی امروز دهها هزار تن از ۱۳۶ ملیت در جامعه المصطفی مشغول کسب علوم دینی هستند.

محکومان پرونده پدیده با قرار وثیقه آزاد نمی‌شوند
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: محکومان پرونده شرکت پدیده شاندیز حکم حبس دارند و حتی با قرار وثیقه نیز آزاد نمی‌شوند.
غلامعلی صادقی در خصوص ادامه فعالیت اقتصادی برخی از محکومان اصلی شرکت پدیده شاندیز با این شرکت در خارج از زندان افزود: محکومان این پرونده با حکم قضایی باید برای تحمل حبس در زندان باشند اما شرکت پدیده تقاضای همکاری با تعدادی از آنها برای پیشبرد امور این شرکت را داشته است.


آبگرفتگی در گیلان و غرب مازندران
بارش شدید باران که از غروب دیروز (شنبه) در گیلان و غرب استان مازندران آغاز شده؛ خسارت‌هایی به مناطقی از استان و به عمده مناطق روستایی وارد کرد و سبب قطع گاز و برق برخی خانوارها قطع شد؛ ۹ شهرستان رودسر، ماسال، املش، شفت، فومن، لنگرود، تالش، رضوانشهر و صومعه سرا دچار بارندگی شدید و آب گرفتگی شده اند و در برخی مناطق پل های ارتباطی شکسته است که مهمترین آن مربوط به شهر اسالم است بر اثر آن آب شرب ۴۰۰ مشترک شهر اسالم بدلیل آسیب دیدگی خط انتقال این مسیر، قطع شده است.
در شهرستان چالوس نیز بارندگی‌ها سبب آبگرفتگی ۱۵ واحد مسکونی، تخریب دیواره حفاظتی و جاده فرعی در روستاهای بخش مرکزی چالوس شد و تمامی مدارس مقطع ابتدایی نوبت صبح امروز یکشنبه این شهرستان را تعطیل کرد.
بر اساس آخرین خبرها، بارندگی برخی راههای روستایی را در غرب مازندران مسدود کرده و یک واحد مسکونی را در سلمانشهر عباس آباد تخریب کرده است.

بارش برف پاییزی در غرب کشور
بارش نخستین برف پاییزی ارتفاعات شهرستان مشکین شهر در استان اردبیل و بستان آباد آذربایجان شرقی را سفیدپوش کرد. سازمان هواشناسی برای ساعات آینده کاهش دما را پیش بینی کرده است که سبب بارش برف در ارتفاعات دیگر شهرستان‌ها از جمله البرز خواهد شد.
 

سالانه ۲۰۰ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور تخریب می‌شود
خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از تخریب سالانه ۲۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کشور خبر داد و گفت: این تخریب و تجاوزها در قالب توسعه شهری، روستایی و یا صنعتی صورت می‌گیرد.
امسال بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار هکتار جنگلکاری در کشور از طریق کاشت بذر و نهال انجام می‌شود در حالیکه سال گذشته حدود ۳۰ هزار هکتار جنگلکاری در کشور انجام شد.

دادستان گرگان خواهان اعدام متهمان پرونده پرهام شد
امروز آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلاگران نظام اقتصادی موسوم به پرهام برگزار شد و دادستان عمومی و انقلاب گرگان اعلام کرد: از آنجا که متهمان به دنبال کسب رضایت شاکیان نبوده و کار آنان مقابله با نظام یا اقدام موثر در این راستا بوده، این افراد مفسدفی‌الارض شناخته شده و باید اعدام شوند.
پرونده پرهام ۳۳ هزار صفحه و ۲۶۰ جلد دارد و گفته می شود متهمان لیزینگ خودرو شرکت پرهام با تاسیس یک شرکت و با این ادعا که می‌توانند خودروهای ساخت داخل را چند میلیون تومان پایین‌تر از قیمت بازار به مشتریان بفروشند، میلیاردها تومان در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان از مردم دریافت کرده اند.

سه هزار نامزد احتمالی انتخابات مجلس شورای اسلامی شناسایی شدند
جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور در سمنان گفت: سه هزار نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی براساس رصد و ارزیابی مسئولان ستاد انتخابات استان‌ها شناسایی شدند و تحرک‌های انتخاباتی نامزدهای احتمالی در دست بررسی است و احتمال افزایش نامزدهای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

آخرین خبرها از زائران اربعین
امروز نیز تردد زائران اربعین از چهار مرز غربی با عراق برقرار بود و بر اساس آخرین آمار تاکنون تنها از مرز مهران یک میلیون و ۴۱۳ هزار و ۶۴۱ زائر خارج شده‌اند؛ البته موج بازگشت زائران نیز آغاز شده و تا به امروز ۳۴۶ هزار و ۱۰۲ زائر از طریق مرز بین‌المللی مهران وارد کشور شدند.
بر اساس پیش بینی هواشناسی خوزستان، دمای هوای نجف و کربلا از روز یکشنبه ۲۱ مهر تا پنجشنبه ۲۵ مهر، چهار درجه کاهش می‌یابد؛ دمای فعلی کربلا ۳۷ و نجف ۳۸ درجه سانتیگراد بالای صفر ثبت شده و پیش بینی می شود دمای هوای این ۲ شهر در روزهای جمعه و شنبه (روز اربعین) به میزان یک تا ۲ درجه افزایش یابد.

گزارش‌های استان

"اربعین و حکایت عشق بدون مرز" نام گزارشی از مرکز گچساران که به حال وهوای شیفتگان اباعبدالله حسین(ع) در این روزهایی که آرام آرام به اربعین نزدیک می شود پرداخته شد.

گزارش باعنوان "عرصه مسکن‌ مهر پردیس هم در چنگال دلالان" موضوع دلالان را در بازار خرید وفروش  مسکن مهر پردیس را که با خرید و فروش هر عرصه به‌ راحتی ده‌ها میلیون تومان سود به جیب می‌زنندمورد بررسی قرارداده است.

"قَشُو رَشُو، نماد یادگارهای نقش بسته در ذهن شیرازیان" نام گزارشی از مرکز شیرازاست و درباره کوچه‌ای در بافت قدیم این شهر که حکایت‌های بسیاری در پس آن نهفته است.

میزگرد ایرنا با نام " استعدادیابی در مدارس فوتبال و فوتسال کرمان از حرف تا عمل" به نگاه باشگاه‌های استان کرمان و ظرفیت ها و استعدادهای نهفته در فوتبال پرداخته است.

"تلاشی برای ماندگاری کشاورزان در روستا" گزارشی است از مرکز شهرکرد که به بیمه اجتماعی کشاورزان وروستاییان پرداخته است.

"نشست زمین به راه‌آهن تهران - مشهد نزدیک‌تر شد" نیز گزارشی از تهران است که درباره فرونشست زمین که سال‌های گذشته دشت ورامین را با مشکلات زیادی مواجه کرده می باشد.

گزارش "کلید اقتصاد قم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد" نیز ازمرکز قم به ظرفیت‌های خاص قم برای توسعه و پیشرفت، مورد بررسی قرارداده است .

"محرومیت در سیمای پرجمعیت‌ترین روستای ایران" نام گزارشی از مرکز قزوین است که به محرومیت روستای نصرت آباد از توابع شهرستان البرز در استان پرداخته است.

گزارشی باعنوان "کشاورزی بافق، زیر سایه سنگین معادن" نیز از مرکز یزد درباره سایه سنگین معادن بافق بر بخش کشاورزی این شهرستان و به ویژه نخیلات است.

در میزگرد "نیمه خالی ظرفیت‌های بانوان در میدان سیاست" از مرکز تبریز به بررسی نقش موثر زنان در انتخابات، چه به عنوان انتخاب‌کننده و چه در مقام انتخاب‌شونده پرداخته است.

۱۳۵۲/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =