عراق مراقبت از مرزهای خود با سوریه را تشدید کرد

بغداد - ایرنا - در پی تهاجم ترکیه به شمال شرق سوریه و برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها، عراق با اعزام نیرو و تقویت تجهیزات نظامی در مرزهای خود با سوریه، طرح ویژه امنیتی اجرا و مراقبت از مرزها را تشدید کرد.

سرتیپ "تحسین الخفاجی" سخنگوی فرمانده ستاد عملیات  مشترک عراق به رسانه ها گفت که این اقدامات امنیتی با هدف جلوگیری از نفوذ تروریست ها به خاک عراق صورت گرفته است. 

وی گفت: ما طرح فوری و ویژه ای را در این خصوص در دست اجرا داریم که ضمن جلوگیری از ورود تروریست ها، تبعات ناشی از حرکت دسته جمعی آوارگان از مناطق سوریه به سمت خاک عراق را نیز مدیریت کنیم. 

الخفاجی افزود: لیستی از گروه های تروریستی مستقر در خاک سوریه را در اختیار داریم و هر کدام که بخواهند به داخل خاک عراق نفوذ کنند را نابود خواهیم کرد. 

این فرمانده ارشد عراقی در عین حال به مردم عراق اطمینان داد که نیروهای نظامی این کشور قادر به دفاع از مرزها هستند و اجازه شکستن خط مرزی را نخواهند داد و به همین منظور حجم بزرگی از تجهیزات نظامی راهی مرزها شده است. 

تهاجم نظامی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه و انتشار گزارش‌هایی از احتمال آزادسازی نزدیک به ۱۳ هزار داعشی که هم اکنون در اختیار گروه موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" (قسد) بسر می‌برند، نگرانی‌های جدی را در عراق ایجاد کرده است.

یکی از تبعات خطرناکی که - به گفته مقامات و ناظران عراقی - هجوم ترکیه می تواند داشته باشد و در واکنش های رسمی بغداد نیز به آن اشاره شده است، امکان بازگشت تروریست ها به عراق و سازماندهی مجدد آنها و تهدید بیش از پیش امنیت عراق است./ 

همزمان یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق نسبت به احتمال باز کردن معابر تروریستی از سوریه به عراق از سوی آمریکا و در سایه عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق عراق هشدار داده است.

"بدر الزیادی" افزود: عملیات ترکیه در سوریه، هسته های خفته تروریستی را بیدار کرده و آنها را به سمت مرزهای عراق هدایت می کند و احتمال قوی وجود داردکه نیروهای آمریکایی مستقر در این مناطق، معابری برای آنها به سوی عراق ایجاد کنند. / 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =