هزینه‌های تامین اجتماعی استان اردبیل بیش از درآمد است

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل تامین اجتماعی استان اردبیل گفت: افزایش بدهی افراد حقیقی و حقوقی موجب شده تا هزینه‌های تامین اجتماعی از جمله پرداخت مستمری، حق بیمه بیکاری و از کارافتادگی بیشتر از درآمد آن شود.

به گزارش ایرنا ،سعید بشرخواه روز یکشنبه درنشستی با فرماندار خلخال با بیان اینکه این سازمان هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال طلب معوق دارد، افزود: تنها در خلخال ماهانه بیش از ۶۰ میلیارد ریال برای پرداخت مستمری و سایر هزینه‌های افراد زیرپوشش هزینه می‌شود ولی میانگین درآمد ماهانه اداره تامین اجتماعی این شهرستان کمتر از ۴۲ میلیارد ریال است.

بشرخواه بیان کرد: بیشتر طلب سازمان از نهادهایی مانند شهرداری‌ها، دستگاه‌های دولتی و افراد حقیقی و حقوفی بوده اما با این اوصاف تامین اجتماعی برای وصول مطالبات خود نهایت همکاری را با بدهکاران داشته و با پرهیز از هرگونه فشار مالی بر کارگاه‌های تولیدی هیچ تمایلی به تعطیلی آنها ندارد.

وی با بیان اینکه رضایت‌مندی مشتریان و مخاطبان یکی از اولویت‌های سازمان تامین اجتماعی است، اضافه کرد: این به معنی بی‌توجهی به قانون نیست بلکه با قانون‌مداری، حفظ احترام و ارائه خدمات بهتر به ارباب رجوع و مشتریان تلاش می‌شود رضایت‌مندی آنها حاصل گردد.

او با اشاره به اینکه کل درآمد سازمان تامین اجتماعی استان اردبیل به عنوان یک سازمان خودگردان در بحث هزینه‌ای حدود نیم درصد مجموع درآمد کشوری این سازمان است، اظهار کرد: درآمد تامین اجتماعی با اینکه نسبت به مصارف و هزینه آن ۲۵ درصد کمتر است ولی با این حال تلاش می‌شود با مدیریت بهینه منابع خدشه‌ای در ارائه خدمات به مشتریان نشود و تاکنون این سازمان به تمامی تعهدات خود عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت استان اردبیل زیرپوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، بیان کرد: در پنج سال اخیر تعداد مستمری‌بگیران بیش از ۲ برابر افزایش یافته و هزینه زیادی از این حیث متوجه سازمان تامین اجتماعی است.

بشرخواه اظهار کرد: در سال ۹۲ در استان اردبیل ۱۶۷ هزار نفر بیمه شده اصلی تامین اجتماعی بودند که این رقم امسال به ۱۸۴ هزار نفر افزایش یافته است.

او بیان کرد: ۳۷ هزار نفر از جمعیت شهرستان خلخال زیرپوشش تامین اجتماعی این شهرستان بوده و در عین حال بدهی شهرداری‌های خلخال ،کلور و هشجین به همراه بدهی معوقه چند دستگاه اجرایی برای تامین هزینه‌های پرداختی مستمری بگیران ایجاد مشکل می‌کند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان اردبیل گفت: ۱۰ واحد شعبه مستقل، پنج واحد کارگزاری و پنج شعبه اقماری تامین اجتماعی و ۲۸۰ نفر کارمند سازمان به ۵۸۵ هزار نفر زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی در استان اردبیل خدمات ارائه می‌کنند.

او با اشاره به حذف قانون بیمه فرش‌بافان تک بافت در کشور اظهار داشت: در حالی که تعهد اداره کل تامین اجتماعی برای بیمه این افراد در استان ۶ هزار و ۷۰۰ نفر است در حال حاصر ۱۲ هزار نفر در این بخش بیمه شده‌اند.

او با اشاره به برخی اشتباهات گذشته و استفاده از خدمات بیمه فرش‌بافان توسط افراد غیر مرتبط با این شغل گفت: در حال حاضر بیمه فرش‌بافان تک‌بافت تنها از محل پنج درصد حذف نام افراد غیر مرتبط به صنعت فرش‌بافی از لیست بیمه شدگان و جایگزینی نام افراد جدید امکان‌پذیر است‌.

وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در شرکت فرش آذرخش فعال در شهرستان‌های خلخال و کوثر گفت: در صورت اشتغال بکار فرش‌بافان تک‌بافت دارای بیمه تامین اجتماعی قبلی این افراد از لیست یارانه دولتی حذف و هزینه‌های بیمه تامین اجتماعی این افراد باید بطور کامل از سوی کارفرمایان کارگاه‌های فعال تامین شود.

فریدون بابایی ُ فرماندار خلخال نیز در این جلسه گفت: تعامل تامین اجتماعی با سایر دستگاه‌های اجرایی منطقه موجب پیشرفت کارها با وجود بدهی معوق دستگاه‌های اجرایی به این سازمان شده است.

او با تاکید به  پرداخت بدهی معوق شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی این شهرستان به تامین اجتماعی و اعلام آمادگی جهت هرگونه همکاری در این زمینه اظهار کرد: مدیریت منابع مالی و پرداخت حق بیمه جاری و ماهانه در کنار تامین منابع برای پرداخت بدهی معوقه بصورت تدریجی باید در دستور کار مدیران دستگاه‌های اجرایی بدهکار به این سازمان قرار گیرد.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =