وزن صادرات قزوین بالا رفت

قزوین - ایرنا - صادرات استان قزوین در ۶ ماهه نخست سال جاری به لحاظ حجم و وزن ۵۴ درصد افزایش داشته است.

رییس سازمان صنعت‌، معدن و تجارت استان قزوین روز یکشنبه در کارگروه اشتغال استان قزوین با بیان اینکه با وجود افزایش وزنی در حوزه ارزش صادرات با ۲۷ درصدی کاهش روبرو بوده ایم،افزود: در این مدت ۴۳۰ هزار تن صادرات از گمرک استان انجام شده که ارزش آن ۲۶۳ میلیون دلار بوده است.

سعید نبیل در مورد سهم صادرات استان در کل کشور اظهار داشت: سهم صادرات استان قزوین در کل کشور از نظر ارزشی ۱.۲ درصد و از نظر وزنی ۰.۶ دهم است که این رقم باید به نسبت ظرفیت استان افزایش یابد.

وی درخصوص کشورهای عمده صادرات در قزوین گفت: ۴۵ درصد کالاهای استان به عراق، ‌۱۲ درصد به افغانستان، ۱۲ درصد به ترکیه، ۱۱ درصد به پاکستان و چهار درصد به سوریه صادر می‌شود که کشور جمهوری آذربایجان با یک درصد کمترین سهم صادرات در استان را به خود اختصاص داده است.

نبیل در مورد کالاهای صادراتی استان نیز اظهار داشت: مهمترین صادرات استان به ترتیب شامل آهن آلات و فولاد، مشتقات نفتی، مواد شوینده رزین آلکید، چیپس و فرآورده‌های سیب زمینی است.

ریس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه اول سال ۷۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد دلار از کشور صادر شده که در این حوزه نیز با کاهش ۱۰ درصدی ارزش پولی مواجه بوده ایم.

۹۹۲۵ / ۳۰۱۳