پایش سلامت روان در همه دانشگاه‌ها پیاده شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور گفت: بحث پایش سلامت روان علاوه بر دانشگاه‌های وزارت بهداشت باید در سایر دانشگاه‌ها اعم از مراکز دولتی، آزاد، غیر انتفاعی و ... پیاده شود و در این زمینه هم افزایی قوی بین نهادهای مختلف وجود داشته باشد.

محمد حاتمی امروز یکشنبه در مراسم رونمایی از «سند پایش سلامت‌روان» دانشجویان علوم پزشکی کشور در سالن امام جواد این وزارتخانه اظهار کرد: سازمان نظام روانشناسی باید به سلامت روان دانشجویان اهمیت بسیاری دهد و شرایط را برای همه اقشار جامعه مهیا کند.

حاتمی  ادامه داد: چالش‌های نیروی انسانی و دستمزدهای مشاوران باید حل شود، سازمان روانشناسی در خدمت وزارت بهداشت است تا هم‌افزایی لازم در راستای سلامت روان در جامعه ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه سلامت روان در جسم سالم نهفته شده است، افزود:  گروه دانشجویان در جامعه همواره در معرض‌خطر هستند، این گروه در سن استقلال طلبی قرار دارند و به دنبال هویت پایدار هستند، همچنین از نظر  شغل یابی با استرس‌هایی نیز مواجه می شوند. 
رئیس سازمان نظام روانشناسی با اشاره به اینکه طرح پایش سلامت روان به صورت هدفمند صورت گرفته است، یادآور شد:  این طرح باید به سایر دانشگاه‌های کشور نیز راه یابد تا دانشجویان این دانشگاه‌ها نیز بتوانند از این طرح بهره مند شوند.

به گفته حاتمی، آسیب های سلامت روان از مهم‌ترین تهدیدها است، بحث سلامت روان، فکر و اندیشه جوانان اهمیت بسیاری دارد. 
وی افزود: بررسی‌ها حاکی از آن بوده که در برخی از شاخص‌ها وضعیت نگران کننده‌ای‌ وجود دارد، باید از علم پزشکی در راستای بهبود این وضعیت بهره گرفت. 
رئیس سازمان روانشناسی کشور گفت: پیش از درمان باید بحث پیشگیری در اولویت باشد و پیشگیری باید از کتاب‌های درسی، خانواده و جامعه آغاز شود.
حاتمی افزود:  اولین گام در پیشگیری، ارتقاء سواد سلامت روان در جامعه است، باید در پروژه ملی تاب‌آوری سلامت در جامعه مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: حدود ۵ هزار مرکز خدمات مشاوره وجود دارد که از این میان ۳ هزار مرکز زیر مجموعه سازمان بهزیستی هستند. تعداد زیادی مرکز، کلینیک و بیمارستان‌ نیز زیر نظر حوزه علمیه و ارگان‌های مختلف فعالیت می‌کنند.
رئیس سازمان روانشناسی کشور ادامه داد: در حال حاضر هماهنگی لازم میان ارگان‌های مختلف وجود ندارد، باید یک هم‌افزایی در این حوزه ایجاد شود و سنجش مسائل روانشناسی در دستور کار قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =