دست صنایع دستی را در اشتغال بگیرید

شهرکرد-ایرنا- درست مانند یک پیانیست معروف، با انگشتان‌اش ردیف به ردیف این قالی را نت‌بندی کرده است، کلید "سل " را در پیش درآمد ماهور گلهای نامیرای قالی گذاشته است و به جای دیدن، باید صدای کوبش دفتین را از تار و پولاد قالی شنید.

اصلا چه کسی دلش می‌آید پا روی این قالی بگذارد، از بس که رج به رج پر است از چشم‌های دو دو زده و سرانگشتان چکیده روی ترنج نامه‌های قرمز و عنابی و خشتی که یک خط را هم جا نگذاشته است. 

ایرانی جماعت روی این قالی‌ها بزرگ شده است، قالی که نیست، تابلو فرشی است از کهن الگوهایی که نسل به نسل پای دارقالی طرح و نقش می‌اندازد. 

اصلا برای این قالی‌ها باید یک فصل زیبایی‌شناسی طبیعت‌گرا و نشانه‌شناسی رنگها را تدوین کرد، که نسل پس از ما بدانند که قالی یعنی چه؟ قالی به همین سادگی فرش زیرپا نشده است.  

صنایع دستی یکی از بخش‌هایی است که باید در حوزه اشتغال نقش‌آفرینی کند، چرا که دیر زمانی بخشی از اشتغال حوزه زبان و بانوان از محل تولیدات صنایع دستی ایجاد می‌شد.

دیر پایی در بسیاری از خانه‌ها دار قالی برپا بود و زنان و دختران جوان با انگشتان خلاق خود، نقش‌هایی ماندگار می‌زدند آنچنان که آوازه این قالی‌ها در بسیاری از کشورها شهره شده بود. 

هنرمندی زنان و دختران در خانه، تنها به بافتن قالی ختم نمی‌شد، آنها با پشم گوسفندان شال و کلاه و جوراب، چوغا، خرسک و قالیچه می‌بافتند، وسایل چوبی آشپزخانه، حصیر بافی، عروسک دوزی، سرمه دورزی، حریربافی، حوله‌بافی و بسیاری دیگر از صنایع دستی را در خانه تولید می‌کردند و حتی بخشی از آن را بفروش می رساندند.

اکنون تولید این نوع صنایع دستی در خانه‌ها کمتر شده است و حتی برخی از این صنایع دستی به شکلی فانتزی و نمایشگاهی درآمده است و کارکرد خانگی خود را از دست داده است و به عنوان یک زینت بخش دکور خانه‌ها مبدل شده است. 

اما دولت دوازدهم مصر است تا بار دیگر صنایع دستی در خانه ها رونق بگیرد و بخشی از اشتغال زنان و دختران در خانه‌ها به تولید صنایع دستی اختصاص یابد.

رئیس جمهوری از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست تا با گسترش صنعت گردشگری، تنوع صنایع دستی و بهبود شرایط صنعتگران ملی، به گونه‌ای تلاش کند که این وزارتخانه بتواند نقش بسزایی در زمینه اشتغال و تولید ایفا کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پاسخ به نامه «علی اصغر مونسان» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با موضوع «خط مشی‌های کلی این وزارتخانه»،  دستور داد: «اکنون که با رای نمایندگان مسوولیت جدید را برعهده گرفته‌اید، با روحیه‌ای تازه و قوی برای گسترش صنعت گردشگری و ورود بیشتر بخش خصوصی در این زمینه و تنوع صنایع دستی و آبادانی شرایط صنعتگران ملی کشور تلاش نمایید، به گونه‌ای که این وزارتخانه در زمینه اشتغال و تولید نقش بسزایی داشته باشد».

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخشی از نامه خود به رئیس جمهوری نوشته است: «بر خود لازم می‌دانم در راستای سیاست های دولت محترم تدبیر و امید و برنامه های دولت دوازدهم که در دوران انتخابات ریاست جمهوری به مردم ارایه شده است به ویژه ابلاغ جهت گیری ها و اولویت های عمومی و تخصصی جهت تنظیم برنامه اجرایی این وزارتخانه از سوی حضرتعالی، در مسیر اعتدال و رعایت کامل منشور اخلاقی و تحقق اهداف و برنامه‌های دولت و در انجام شایسته وظایف قانونی و خدمت به اسلام و ملت شریف ایران، اهتمام مضاعف به عمل آید.»

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: صنایع دستی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین حوزه‌های تاثیرگذار اشتغال در حوزه جوانان و زنان ایران به شمار می‌رود.

پویا محمودیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: سال گذشته براساس ثبت در سامانه بیش از ۵۸ هزار شغل مشخص در حوزه صنایع دستی کشور ایجاد شد.
وی افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پرداخت تسهیلات روستایی و ایجاد فرصت‌های شغلی آسان و پایدار یکی از سازمان‌های پیش‌رو و پیش‌ران کشور بوده است.
محمودیان تصریح کرد: هم‌اینک در حوزه صنایع دستی سرمایه لازم برای ایجاد یک کسب و کار پایدار نسبت به سایر مشاغل بسیار ارزان‌تر و پایین‌تر است.
وی یادآور شد: حوزه صنایع دستی به لحاظ برخورداری از جذابیت‌های هنری و اجتماعی برای جوانان و زنان، ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای در ۳۱ استان کشور دارد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: به همین منظور می‌توان حوزه صنایع دستی را در امور مرتبط با اشتغال کشور شاخص کرد.
وی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سعی دارد تا با حمایت از تولید، آموزش و صادرات و بازرگانی، حوزه صنایع دستی کشور را تقویت کند.
محمودیان تاکید کرد: سعی می‌شود در حوزه صنایع دستی کشور با ایجاد اشتغال بیشتر، زمینه‌سازی و فرصت‌سازی برای اشتغال پایدار صورت گیرد.

این مسوول وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: افزایش ثبت شهرهای جهانی در حوزه صنایع دستی باعث معرفی بیشتر تولیدات ایرانی و حمایت از هنرمندان این عرصه خواهد شد.

محمودیان تصریح کرد: ایران هم‌اینک به لحاظ ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی رتبه نخست دنیا را دارد.

وی یادآور شد: به زودی شهرداران، هنرمندان و صنعت‌گران شهرهای جهانی ایران به صورت رایگان به چین و مالزی سفر می‌کنند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: این اقدام برای معرفی و بازاریابی تولیدان صنایع دستی ایران نقش‌آفرینی می‌کند.

وی با اشاره به وجود ۳ بازارچه دائمی صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری گفت: این تعداد بازارچه دائمی بسیار کم و افزایش آن‌ها ضروری است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: هم اینک ۵۲ رشته صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری در این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

مهرداد رئیسی تاکید کرد: حدود ۱۲ هزار نفر در رشته های تولیدی صنایع دستی عضویت دارند. 
وی افزود: از این تعداد حدود ۳ هزار نفر فعال هستند که در فصل سرد سال و هنگام تعطیلی کار کشاورزی تا ۲ برابر این تعداد افزایش می یابد. 
رئیسی تصریح کرد: صنایع دستی ارزان‌ترین و بهترین روش اشتغالزایی و از مهمترین راههای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی به ویژه برای جوانان است. 
وی یادآور شد: این اداره کل برای حمایت از فعالان حوزه صنایع دستی تسهیلات ارزان قیمت پرداخت، نسبت به بیمه هنرمندان اقدام و آنان را برای حضور در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی معرفی و حمایت می‌کند. 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: مواد اولیه تولیدات صنایع دستی در درون کشور تولید می شود. 
وی گفت: در شرایط کنونی اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی استکبار جهانی، هیچ مشکلی در حوزه تولیدات و تامین مواد اولیه صنایع دستی وجود ندارد. 
رئیسی تاکید کرد: توجه به صنایع دستی و فعالیت در رشته های مختلف آن می تواند حتی به عنوان شغل دوم و محل تامین درآمد مناسب و پایدار مورد توجه باشد. 

به گزارش ایرنا، پس از تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برنامه‌های جدی‌تر، قوی‌تر و علمی‌تری برای ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی به خصوص زنان و جوانان در دستور کار قرار گرفته است.

در کشور ۳ میلیون نفر در رشته های صنایع دستی فعالیت دارند که با احتساب افراد زیر پوشش حدود ۱۰ میلیون نفر در این حوزه با کمترین سرمایه گذاری ارتزاق می کنند. 

۲۸۹ میلیون دلار انواع صنایع دستی در یک سال گذشته به خارج از کشور صادر شد و اکنون بیش از دو میلیون نفر به صورت غیررسمی و ۴۵۰ هزار نفر به صورت رسمی در حوزه صنایع دستی ایران فعالیت دارند و صنایع دستی ایران در ۲۹۵ رشته تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.
۷۵ درصد حوزه صنایع دستی ایران در سه بخش تولید، آموزش و بازرگانی در اختیار بانوان قرار دارد.
ایران به لحاظ تولید صنایع دستی سومین کشور دنیا و به سبب ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی نخستین کشور جهان است.

اکنون باید دست صنایع دستی در اشتغال را گرفت، کمک کرد به این حوزه تا اشتغال خانگی در بین زنان و جوانان مانند گذشته رونق یابد و بازار فروش این محصولات نیز از سوی سازمانهای متولی دایر شود تا بتوان دستگیر این حوزه بود.
۷۳۶۲/۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =