شرایط جذب مربی در هیات علمی دانشگاه‌ها اعلام شد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مربیان تابع آیین نامه استخدامی هستند، گفت: جذب هیأت علمی برای تدریس به صورت مربی ممنوع است؛ مگر در موارد خاص که هیأت امنای دانشگاه مربوطه برای رشته‌های خاص مجوز جذب مربی صادر کند.

جلسه ۲۳۶ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمدعلی کی نژاد در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
به گزارش روز یکشنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه که سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آن حضور داشتند، کی‌نژاد به مواردی از جمله اصلاح هرم هیأت علمی، خودداری از به کارگیری مربیان برای تدریس دروس نظری و جایگزینی اساتید در حین بازنشستگی با اعضای هیأت علمی جوان اشاره کرد.
در ادامه این نشست، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به کارگیری مربی در آزمایشگاه‌ها بدون مانع است و نظام ارتقاء این اعضاء نیز تدوین شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت اساتید ممتاز گفت: استاد ممتاز باید حداقل ۷۰ سال سن داشته باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: آئین نامه به کارگیری بازنشستگان که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، مبنای عملکرد دانشگاه آزاد محسوب می شود.
حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا رضوان طلب دبیر هیأت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی در مورد جذب و تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی این وزارتخانه در ۱۰ سال گذشته ارائه کرد.
وی در این گزارش گفت: در طول این مدت ۲۳ هزار و ۸۵۶ نفر هیأت علمی پیمانی شده‌اند و هزار و ۲۶۹ پرونده تبدیل وضعیت بند «ز» و بند «پ» هم در این مدت بررسی شد.
به گفته معاون وزیر علوم، ۲۲۴ نفر به عنوان اعضای گروه معارف تأیید شده‌اند.

۹۵ درصد متقاضیان جذب هیات علمی دانشگاه ها در داخل کشور تحصیل کرده اند

دبیر هیات مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از تعداد ۲۳ هزار و ۸۵۶ متقاضی، ۹۵.۲ درصد در داخل کشور درس خوانده‌اند و ۴.۸ درصد دانش آموخته دانشگاه‌های خارج از کشور هستند.
رضوان طلب  افزود: ۱۰ کشور به ترتیب مالزی، هندوستان، فرانسه، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، آلمان، استرالیا، ژاپن و روسیه کشورهایی بوده‌اند که فارغ‌التحصیلان جذب شده در آن کشورها درس خوانده‌اند.
در ادامه این جلسه، اعضای هیأت عالی جذب مقرر کردند آیین نامه به کارگیری مربیان و اساتید بازنشسته تدوین شود تا مشکلی در ارتقاء مربیان و به کارگیری اساتید جوان ایجاد نشود.
همچنین مقرر شد قانون نظام آموزش مهارتی مصوب مجلس شورای اسلامی برای سنجش صلاحیت حرفه‌ای مربیان  ملاک عمل باشد.
در پایان جلسه ۲۳۶ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعدادی از اعضای هیأت‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه‌های علوم و فنون فارابی، صنعتی مالک اشتر، ملایر، بوعلی سینا، یزد، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، منطقه ۲ دانشگاه آزاد اسلامی شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، صنعتی شریف، علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز، علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک تأیید صلاحیت شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =