از انهدام باند فروش سوال کنکور تا مدیریت ۶۰۰ تجمع در پایتخت

تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و هفتادمین جلسه خود میزبان فرماندهان پلیس بودند؛ جلسه‌ای که در آن رئیس پلیس پایتخت گزارشی از فعالیت ۶ ماه نخست امسال از جمله انهدام باند فروش سوالات کنکور و نیز مدیریت بیش از ۶۰۰ تجمع بدون بروز مشکل ارایه کرد.

به گزارش ایرنا سردار حسین رحیمی روز یکشنبه در این جلسه با بیان اینکه پلیس همواره همکاری تنگاتنگ، دوستانه و برادرانه با شورای شهر و شهرداری داشته گفت که این موضوع جزو رویکرد و راهبرد پلیس است.
وی اظهارداشت: پلیس در مناطق و نواحی شهرداری و هر کجا که لازم باشد حضور خواهد داشت.
رحیمی با بیان اینکه شهر تهران ۱۴ ورودی اصلی و ۱۲۰ خروجی فرعی دارد اظهارداشت: نیروهای پلیس در تمامی مبادی شهر تهران حضور و حفاظت از ۵۶۱ مکان مهم در این شهر را برعهده دارند.
وی ادامه داد: همچنین پلیس حفاظت یک هزار و ۷۵۰ مسجد، ۲ هزار پارک و ۱۴۰ ساختمان وزارت خانه را برعهده دارد.

هر سه ثانیه یک تماس با پلیس 

رئیس پلیس پایتخت در ادامه با بیان اینکه پلیس هر سه ثانیه یک تماس دارد گفت: نیمی از این تماس‌ها به عملیات منجر می‌شود و در طول ۶ ماه اول امسال پلیس سه میلیون و ۳۰۳ هزار تماس منجر به عملیات داشته است.
به گفته رحیمی روزانه ۱۷ هزار پرونده در یگان‌های مختلف پلیس پایتخت تشکیل می‌شود.

سهم وقوع جرم به ۲۱ درصد کاهش یافت
وی در ادامه گزارش خود در صحن شورای شهر تهران اظهارداشت: در شش ماه اول امسال سهم وقوع جرم از ۳۰ درصد به ۲۱ درصد رسید و همچنین تعداد باندهای متلاشی شده سرقت ۱۹ درصد افزایش داشت.
رحیمی با بیان اینکه کیف‌ و موبایل‌قاپی در تهران کاهش داشته گفت: با تلاش ماموران پلیس پایتخت این نوع سرقت سه درصد کاهش یافته است.

 رئیس پلیس پایتخت همچنین اظهارداشت: پلیس پایتخت توانست در مناطق یک، ۵، ۶، ۱۵ ، ۱۱ و ۱۹ شهرداری تهران عملیات ساماندهی متکدیان، کودکان کار و معتادان متجاهر را اجرا کند.

۶۰۳ تجمع در ۶ ماه نخست سال

رحیمی در ادامه گزارش خود با بیان اینکه در موضوع امنیتی نیز پلیس توانسته موفق باشد گفت: در موضوع امنیتی هجمه سنگینی از سوی دشمنان علیه ما ایجاد شده است به طوری که در ۶ ماه اول سال جاری ۶۵۱ مورد فراخوان تجمع داده شد که این موضوع ۲ درصد افزایش داشت.
وی افزود: در پایتخت در همین مدت ۶۰۳ تجمع انجام شد که با تدبیر پلیس کوچکترین مساله‌ای در این تجمع‌ها نداشتیم.
رحیمی ادامه داد: در بسیاری از تجمع ها پلیس، مسئولان ذیربط را برای پاسخگویی به جمع مردم آورد.
 وی گفت: این موضوع تفاوت پلیس جمهوری اسلامی را با پلیس کشورهایی که ادعای آزادی دارند نشان می‌دهد.

انهدام بزرگترین باند فروش سئوالات کنکور
 رئیس پلیس پایتخت در ادامه اعلام کرد:‌ امسال توانستیم باند بزرگی که قصد فروش سئوالات کنکور را داشت و تعدادی از مسئولان نیز در آن حضور داشتند، منهدم کنیم.
وی ادامه داد: همچنین ۶ باند سرقت مسلحانه از بانک‌ها را با تلاش پلیس پیش از اجرای نیتشان منهدم کردیم.
رحیمی با اشاره به اینکه امنیت زنان در اولویت قرار دارد گفت: با تلاش پلیس و عملیات های پلیسی، دیگر شرور گردن‌ کلفتی که امنیت بانوان را به خطر بیندازد، در پایتخت نداریم.
وی تاکید کرد:‌در همین راستا امسال ۹ نفر از اتباع افغان که برای بانوان ناامنی ایجاد کرده بودند را دستگیر کردیم.

کشف ۱۲ تن مواد مخدر در نیمه سال

رئیس پلیس پایتخت در ادامه با بیان اینکه توانسته‌ایم ۱۲ تن و ۸۶۳ کیلوگرم انواع مواد مخدر را در سطح تهران کشف و جمع‌آوری کنیم گفت: تصور کنید که اگر این مقدار مواد در محلات پایتخت توزیع می‌شد چه اتفاقی روی می‌داد.
وی ادامه داد: بیش از هفت ماه است که توانسته‌ایم در محله های مولوی و هرندی به طور قاطع مقابل آسیب های این مناطق بایستیم و آنجا را پاکسازی کنیم.
رحیمی تاکید کرد:  پاکسازی دره فرحزاد و برخورد با معتادان متجاهر در این منطقه نیز از فعالیت‌های پلیس بود که در این راستا ۲۳۰ منزل تحت کنترل قرار گرفت.

برخورد با قاچاقچیان در اولویت پلیس
رئیس پلیس پایتخت در ادامه با اشاره به فعالیت پلیس در مبارزه با جرایم اقتصادی تاکید کرد: برخورد با قاچاق کالا اولویت است و پلیس در این راستا یک انقلاب را پشت سر گذاشت. وی گفت: پلیس توانست در طول خیابان فردوسی بعد از سه دهه دستفروشان و اخلالگران ارز را شناسایی و دستگیر کند.

بازداشت ۲۰۷۵ نفر به جرم سایبری

رحیمی در ادامه گزارش خود با اشاره به فعالیت پلیس فتا و سایبری در تهران بیان کرد:‌ این پلیس توانست با کشف ۹ هزار و ۶۱۵ نوع جرم و دستگیری ۲ هزار و ۷۵ نفر، جرایم در حوزه سایبری را ۵۴ درصد کاهش دهد.

وی گفت: ۷۱ درصد از جرایم در فضای مجازی، اقتصادی، ۱۵ درصد اخلاقی و ۱۴ درصد اجتماعی است.

رئیس پلیس تهران بزرگ همچنین ادامه داد: در حوزه جرایم راهنمایی و رانندگی نیز توانسته‌ایم رتبه اول کاهش تصادفات را داشته باشیم.
همکاری پلیس در اجرای احکام کمیسیون ماده ۱۰۰
 رحیمی در ادامه ۵۱ مورد مأموریت ارجاع شده از شهرداران مناطق، اجرای احکام ماده صد( بررسی تخلفات ساخت و ساز) و اجرای طرح انضباط بخشی به شهر تهران را از جمله دیگر فعالیت‌های پلیس در پایتخت عنوان کرد.

ضرورت برخورد با خودروهای سنگین آلاینده
برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز پس از گزارش سردار رحیمی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند، از جمله «مرتضی الویری» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران که گفت:‌ باید بگویم یک روز برای من پیامکی مبنی بر اینکه شیشه اتومبیلم پایین است و باید از این دقت نظر پلیس تشکر شود.
 وی اظهارداشت: در پایتخت سه میلیون موتورسیکلت تردد می‌کند اما به نظر می‌آید آنها از قوانین راهنمایی و رانندگی آزاد هستند.
الویری ادامه داد: تقاضا دارم همانطور که پلیس درباره کمربند ایمنی اقدام کرد و موفق بود در خصوص برخورد جدی با موتورسیکلت‌ها نیز تدبیری بیندیشد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: بارها مشاهده می‌شود خودروهای آلاینده سنگین سطح زیادی از خیابان را با دودشان سیاه می‌کنند اما با آنها نیز برخورد نمی‌شود که از پلیس می‌خواهم در این حوزه نیز برخورد جدی داشته باشد.

پلیس و شهرداری در رسانه ها با هم صحبت نکنند

احمد مسجد جامعی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز خطاب به رئیس پلیس پایتخت گفت: در محله منیریه تهران، پلیسی با نام سرهنگ مسگر حضور داشت که با حکم حضرت امام(ره) رئیس شهربانی شده و تنها فردی بود که با لباس نظامی در کلاس های قرآن حاضر می‌شد.
وی بیان کرد:‌  درخواست می کنم نسبت به این شخصیت ها توجه بیشتری شود.
مسجدجامعی ادامه داد: پلیس آگاهی تهران ساختمان ارزشمندی دارد که سر در آن در سال جاری احیا شد.
وی افزود: پیشنهاد می‌شود این مکان به موزه پلیس تبدیل شود.

این عضو شورای شهر تهران همچنین تأکید کرد: اینکه در تجمع ها با مردم برخورد نشد جای تشکر دارد.
وی با اشاره به ایجاد اتاقک‌های پلیس در پایتخت گفت: گاهی اوقات می‌شود بدون عملیات پلیسی، پلیس در شهر حضور داشته باشد و با حضور پلیس بسیاری از مشکلات کمتر شود. 

مسجدجامعی تاکید کرد:  بین پلیس و شهرداری از سال‌های دور همکاری بوده و بهتر است ما با یکدیگر در رسانه‌ها صحبت نکنیم؛ برای مثال اگر طرح ترافیک پایتخت اشکال هایی دارد نباید آن را در رسانه ها مطرح کنیم بلکه باید طرح کارشناسی شده را با شهرداری در میان بگذاریم.
وی درباره اینکه چقدر شهرداری برای پلیس هزینه کرده است، گفت: ما قلک پول نیستیم ضمن اینکه هرجا توانستیم کمک کردیم.
مسجد جامعی پیشنهاد کرد همکاری بین پلیس و شهرداری تهران در قالب طرحی، طراحی شود و نظام مند باشد.

تشکر از امنیت انتخابات شورایاری ها
شهربانو امانی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز از تامین امنیت انتخابات شورایاری‌ها تشکر کرد.
وی همچنین افزود: روز پنجشنبه هفته گذشته در بازی فوتبال ایران و کامبوج نیز پلیس توانست نظم و انضباط مناسبی را در ورزشگاه ایجاد کند.
امانی گفت: از پلیس می‌خواهم در خصوص تردد موتورسیکلت ها و مشکلاتی که برای شهروندان ایجاد می‌شود تدبیر کند.
وی درباره برخورد پلیس با موضوع حجاب و بی‌حجابی نیز اظهارداشت:‌ برخی وظایف که بر عهده پلیس در ایران گذاشته شده است در هیچ کجای دنیا بر عهده پلیس نیست.

زیست شبانه و گفت و گوی دوجانبه با پلیس

حجت نظری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز پس از گزارش سردار رحیمی گفت: پلیس و مدیریت شهری باید بیشتر با هم گفت و گو کنند.
 وی تاکید کرد: برخی از موانعی که در شهر ایجاد شده است با دخالت پلیس رفع می‌شود.
نظری افزود: باید برای امنیت شهروندان هزینه کنیم و انتظار داریم در این حوزه پلیس و مدیریت شهری با هم بیشتر گفت و گو داشته باشند.

 وی با بیان اینکه طرح زیست شبانه موجب ارتقای امنیت در شهر می‌شود گفت: اگر در موضوع زیست شبانه پلیس و مدیریت شهری بیشتر با هم گفت و گو می‌کردند می‌توانستیم این طرح را به‌درستی و با همکاری پلیس در شهر اجرا کنیم و امنیت شهروندان را افزایش دهیم.

تهرام/۷۲۴۴/ ۱۰۰۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =