بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار قزوین راه‌اندازی می‌شود

قزوین - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب قزوین از راه انداری بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با ایجاد این سامانه مشخصات کاملی از مجرمان حرفه‌ای و با سابقه بالا در استان ثبت خواهد شد.

محمد قاسمی روز یکشنبه در دومین نشست ستاد کنترل مجرمان حرفه ای قزوین افزود: هدف از صدور دستور العمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار، پایش و رصد اقدامات مجرمین مطرح و خطرناک و نیز تدوین برنامه به منظور نظارت و کنترل بر رفتار آنهاست.
وی با بیان اینکه این دستور العمل از سال گذشته ابلاغ شده است،اظهار داشت: مجرمان سابقه دار و حرفه ای پر استعدادترین افراد در زمینه جرم  هستند و همواره باید آنها را تحت نظر داشت.
این مسئول قضایی گفت: نکته حائز اهمیت که باید به آن توجه جدی داشت افزایش هزینه ارتکاب دوباره جرم است که می تواند جامعه را وجود مجرمین خطرناک مصون می کند.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: نکته ای که در  دستور العمل بانک اطلاعات مجرمان حرفه ای وجود دارد نبود آمار دقیق از اعداد مجرمین است و البته نباید منتظر تکمیل آن بمانیم بلکه باید از ظرفیت دستگاه ها و نهادهای ذیربط از جمله نیروی انتظامی و زندان ها در این خصوص بهره مند شویم.
وی افزود : عمده مشکلات در زمینه این بانک اطلاعاتی، فراهم شدن  سخت افزار  بستر و زیر ساخت های لازم  در نیروی انتظامی است که باید از طریق استانداری  و دیگر دستگاههای متوالی فراهم شود  تا کمتر از ۷۲ ساعت بتوانیم زودتر از مجرم به ارتکاب جرم برسیم  ومجرمینی که ظرفیت و ارتکاب جرم مجدد دارند را شناسایی کنیم .
دادستان عمومی و انقلاب قزوین اضافه کرد : انتظار می رود در خصوص دستور العمل یاد شده نیز در سطح شهرستان ها اقدامات لازم انجام شده و کار شروع شود.
وی یادآور شد: خوشبختانه طی چند سال گذشته مسئولان امنیتی استان با کمک سیستم قضائی با اقدامات پیشگیرانه فرصت ارتکاب جرم را از اراذل و اوباش گرفته اند و مجرمین خطرناک و سابقه دار تحت کنترل سیستم‌های امنیتی قرار دارند که این نظارت بیشتر نیز خواهد شد.
۷۳۸۹ / ۳۰۱۳