محیط دانشگاه متناسب با شرایط روحی دانشجویان باشد

تهران- ایرنا- مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیرکل حوزه وزارتی گفت: محیط های دانشگاهی باید متناسب با شرایط روحی و روانی دانشجویان و قشرهای مختلف جامعه باشد.

سید حسین داوودی امروز یکشنبه در مراسم رونمایی از سند پایش سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی کشور اظهار کرد: توجه به بهداشت روان به ویژه در محیط‌های آموزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی در این مراسم که در محل ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، افزود:  نگاه به سلامت روان و آرامش دل دانشجویان باید قبل از پایش سلامت روان صورت گیرد.
به گفته مشاور وزیر بهداشت،  این غربالگری زمانی صورت می‌گیرد که برخی از دانشجویان در شرایط نامساعد روحی قرار گرفته اند.
به گفته داوودی، مشکلات روحی جوانان از دوران دانش آموزی آغاز می شود و پس از آن کنکور سبب دامن زدن به افزایش اضطراب آنها می شود، همچنین مسائلی از قبیل اعتیاد و افسردگی از دیگر آسیب ها در بین جوانان است.
وی اظهار کرد: شرایط محیطی و تحصیلی برای دانشجویان باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانند در محیط دانشگاه احساس آرامش داشته باشند. مسوولان دانشگاه ها باید دانشجویان را با ابزار تمرکز، تعقل، اعتماد به نفس و غیره آشنا کنند.

مشاور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اشاره به یک مطالعه علمی در یکی از کشورهای جهان در زمینه شکاف طبقاتی خاطر نشان کرد: در این مطالعه عنوان شده بود که زمانی که افراد در یک محیط اجتماعی قرار می گیرند با مشکلاتی مواجه می شوند. دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه هر کدام نگاه متفاوتی دارند، بنابراین باید به این دانشجویان با یک نگاه یکسان نگریست.

داوودی با اشاره به اینکه دانشگاه باید محیط گفتمان باشد، خاطر نشان کرد:  باید پیش از مراجعه دانشجویان برای مشاوره به آن‌ها رسیدگی شود، در واقع  پیش از بروز مشکل‌ باید با آنها ارتباط برقرار کرد تا مشکلات به حداقل برسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =