همسرآزاری بیشترین موضوع تماس با اورژانس اجتماعی اشنویه

مهاباد- ایرنا- همسرآزاری بر اساس آمار اورژانس اجتماعی اشنویه بیشترین موضوع تماس‌ها با این مرکز طی سال جاری بوده است تا جایی که در نیمه نخست سال جاری ۱۴۳ نفر به صورت تلفنی با اورژانس اجتماعی این شهرستان تماس گرفتند که از این تعداد ۹۰ مورد مربوط به همسرآزاری بود.

    رییس اداره بهزیستی اشنویه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بررسی کارشناسان بهزیستی نشان می‌دهد که علت بیشتر این همسرآزاری‌ها به ترتیب فقر، اعتیاد و مشکلات اقتصادی و فرهنگی است.

فخرالدین پنهانی اظهار داشت: پس از همسرآزاری مواردی چون اختلاف‌های حاد خانوادگی و زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی، بیشترین دلایل تماس با اورژانس اجتماعی این شهرستان است.

وی با بیان اینکه حذف آسیب‌های اجتماعی امکان‌پذیر نیست، افزود: ویژگی این مرکز مداخله روانی و اجتماعی قبل از مداخله‌های انتظامی و قضایی است و اورژانس اجتماعی برای عرضه خدمات بهتر به افراد آسیب‌دیده و ارتباط منسجم با خانواده‌های افراد آسیب‌دیده فعالیت می‌کند.
«پنهانی» افزود: در رابطه با موضوع کودک‌آزاری نیز یک مورد پس از بررسی‌ها و ارائه خدمات اورژانس اجتماعی به مرکز نگهداری مهاباد معرفی شده و بقیه موارد با حضور در منزل و اقدامات دیگر حل شده است.
وی با بیان اینکه مرکز اورژانس اجتماعی این شهرستان به صورت شبانه‌روزی آماده خدمات‌رسانی به شهروندان است، ادامه داد: این مرکز با ۹ نیروی انسانی شامل سه مددکار و چهار روانشناس و راننده و یک دستگاه خودرو گشت در اداره بهزیستی اشنویه در حاشیه شهر و مکان‌های با ضریب بالای حساسیت اجتماعی مستقر است.
رییس اداره بهزیستی اشنویه اظهار داشت: این مرکز با هدف مداخله در بحران‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی راه اندازی شده و خودکشی، همسرآزاری و کودک‌آزاری از آسیب‌هایی است که شهروندان می‌توانند مصادیق آن را از طریق تلفن ۱۲۳ گزارش دهند تا خاطیان شناسایی و برای مشاوره و درمان به اورژانس اجتماعی انتقال داده شوند.
اورژانس اجتماعی یکی از برنامه‌های مداخله ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود که خدمات خود را از طریق خط تلفن ۱۲۳، تیم سیار اورژانس و پایگاه خدمات اجتماعی عرضه کرده و در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی مداخله می‌کند.

اشنویه دارای ۷۵ هزار نفر جمعیت است.

۹۸۷۰/۶۱۸۵/۳۰۷۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha