تسهیلات لازم برای مرمت و احداث واحدهای بوم‌گردی در زنجان پرداخت می‌شود

زنجان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: برای مرمت واحدهای بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری، تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی با سود چهار درصد با بازپرداخت ۶۰ ماهه و همچنین تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با سود پنج درصد با بازپرداخت ۱۵ ساله برای احداث واحدهای بوم‌گردی پرداخت می شود.

  سجاد صنعتی منفرد روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: متقاضیان این تسهیلات می‌توانند با مراجعه به بنیاد مسکن شهرستان‌ها و تشکیل پرونده و تایید در کمیته توسعه بوم‌گردی روستایی استان و مرکز این تسهیلات را توسط بنیاد مسکن دریافت کنند.

با بیان اینکه، در زمان حاضر شمار درخواست‌های رسیده مصوب شده در کمیته برای دریافت تسهیلات یاد شده هفت مورد است اظهار داشت: توجه به احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاها موجب تقویت وضعیت اقتصادی روستائیان می‌شود و  یکی از برنامه‌های تاثیرگذار در توسعه روستاها و افزایش پایداری آنها، بحث احداث این نوع  اقامتگاه‌ها است که ایجاد اشتغال کرده و علاوه بر آن، زمینه‌ و تمایل بیشتری برای سفر مردم به روستاها فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: اقامتگاه های بوم‌گردی باید در محیط‌های بکر طبیعی، بافت‌های روستایی و با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شوند تا ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم آورند.

صنعتی منفرد با اشاره به اینکه، احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی، ضمن ایجاد اشتغال و درآمدزایی، به زیبایی روستا نیز کمک خواهد کرد گفت: گردشگری روستایی در دنیای امروز یکی از بخش های مهم فعالیت های اقتصادی محسوب می شود.

وی اظهار داشت: با احیای بافت با ارزش و اجرای طرح های هادی روستایی با رویکرد گردشگری می توان فرصت های جدیدی در راستای توسعه اقامتگاه های بوم گردی ایجاد کرد که خوشبختانه بنیاد مسکن استان در این راستا گام های ویژه ای برداشته است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  استان زنجان ادامه داد: برای بهره گیری از ظرفیت ها و توان بالقوه فرهنگی، تاریخی و اجتماعی نواحی روستایی توسعه اقامتگاه های بوم‌گردی در قالب تفاهم نامه سه جانبه ای بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری در دستور کار قرار گرفت تا برای پرداخت تسهیلاتی به منظور مرمت و احداث واحدهای بوم گری در روستاها اقدام شود.
صنعتی منفرد افزود: سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز تسهیلات ویژه‌ای برای احداث واحدهای بوم‌گردی در نظر گرفته است و همچنین برای رونق‌بخشی به این بخش، استانداری نیز در بحث صدور پروانه ساخت این نوع واحدها تسهیلاتی را پیش بینی کرده و تحقق این مهم، فضایی مناسب را در گسترش بوم‌گردی روستایی در استان فراهم می‌کند.
 این مسئول، بر ضرورت در نظر گرفتن معماری سنتی در واحدهای بوم‌گردی تاکید کرد و گفت: طراحی‌های لازم در این زمینه انجام گرفته تا ضمن احیای هویت فرهنگی دوباره چهره روستاها به سبک معماری زیبای سنتی گرایش پیدا کند.   

۹۶۴۶/۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =