کشف ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش توسط سازمان فضایی

تهران- ایرنا- نائب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی با تشریح نشست این فراکسیون با رئیس سازمان فضایی از کشف ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش توسط سازمان فضایی خبر داد و گفت: سازمان فضایی همچنین می‌تواند آخرین ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب جنگل و آتش سوزی جنگل‌ها را رصد کند.

به گزارش خانه ملت، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در توضیح نشست روز یکشنبه فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با حضور "مرتضی براری" رئیس سازمان فضایی ایران، اظهار داشت: براساس گزارشی که رئیس سازمان فضایی ایران به نمایندگان ارائه کرد، دستیابی کشور به توانمندی‌های بومی در طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره‌های سنجش از دور و مخابرات تحقق پیدا کرده است.

پرتاب ۴ ماهواره بومی سازمان فضایی ایران طی یک سال آینده

جعفرزاده ایمن‌آبادی تصریح کرد: این سازمان چهار ماهواره در حال ساخت در سال جاری دارد که شامل ماهواره‌های ناهید «۱»، ناهید «۲»، ظفر و پارس «۱» است و برنامه‌ریزی آن برای پرتاب در ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۸ و ۶ ماه اول سال ۱۳۹۹ است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،  افزود: آقای براری همچنین در ارتباط با ارائه خدمات ارتباطی در مناطق دور افتاده و بستر ماهواره مخابراتی توضیحاتی ارائه کرد؛ مبنی بر اینکه ۴ ماهواره مذکور بدون استفاده از کارشناس خارجی و با تکیه به توان داخلی ساخته شده است، در توضیح خدماتی که این ماهواره‌ها ارائه می‌دهند به استفاده از ظرفیت‌ ماهواره‌های سنجش برای پایش سیلاب و خسارات آن در فروردین ماه سال جاری، پایش سطح زیر کِشت محصولات استراتژیک کشاورزی و میزان تولید آن با دقت بالا نیز  اشاره کرد.

جلوگیری از ۲۳ میلیارد ریال خسارت سیل‌های استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: بر اساس گزارش رئیس سازمان فضایی ایران از ۸۲ تا ۹۹ کیلومتر بالاتر فضا محسوب می‌شود، متوسط اقتصاد فضا ۱۳۹ درصد است و حجم مستقیم ۳۵۰ میلیارد دلار است که این رقم ۳ هزار میلیارد دلار ارزش افزوده دارد. این سازمان ۸۱ درصد آمار خسارت سیل به استان گلستان و ۵۸ درصد آمار خسارت به استان خوزستان و لرستان را راستایی‌آزمایی کرده و از ۲۳ میلیارد ریال خسارت اضافی که قرار بوده پرداخت شود، جلوگیری کرده است.

وی یادآور شد: براری در نشست امروز فراکسیون تشریح کرد که ۴۰ سال است داده‌ها در اختیار سازمان فضایی ایران است و سازمان به محض وقوع یک اتفاق ناگوار سعه سنجش می‌کند. وی همچنین تاکید کرد که آمار تولیدات کشاورزی شامل برنج، گندم، سیب‌زمینی، کلزا و جو قابل برآورد است. همچنین می‌توان میزان مورد نیاز برای واردات و صادرات را ارزیابی و در تصمیم‌های مدیریتی مشاوره دهند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،  اضافه کرد: بر اساس گزارش سازمان فضایی ایران؛ استان خوزستان اعلام کرده است که ۲۵ هزار هکتار برنج تولید کرده اما طبق گزارش سازمان استان خوزستان ۷۸ هزار هکتار تولید برنج داشته و برای این میزان ۲ میلیارد ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف کرده است. در مورد استان فارس نیز علی‌رغم اعلام کِشت ۱۳ هزار هکتار برنج، ۲۵ هزار هکتار برنج کِشت و ۵۶۰ میلیون متر مکعب آب مصرف شده است. استان اصفهان نیز ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار برای تولید برنج اختصاص داده است.

کشف ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش

جعفرزاده ایمن‌آبادی در ادامه عنوان کرد: سازمان فضایی ایران همچنین اعلام کرد که ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش را کشف کرده است، این سازمان همچنین می‌تواند وضعیت معادن را برآورد کند، توسعه استارت آپ‌ها و مشاوره به کشاورزان از دیگر توانمندی‌های این سازمان بوده که در ورامین در حال انجام است. سازمان فضایی ایران همچنین می‌تواند آخرین ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب جنگل و آتش سوزی جنگل‌ها را رصد کند.

وی یادآور شد: سازمان در زمان وقوع سیل استان گلستان ۳ بار مسیر سیل را گزارش داده است، همچنین به کمک استارت آپ‌ها گزارش هفتگی درباره جلبک‌هایی که برای شیلات مضر هستند را به سازمان شیلات ارائه می‌کنند. همچنین براری اعلام کرد که ماهواره‌ای با دقت یک متر در سال ۱۴۰۰ در مدار قرار می‌گیرد.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان فضایی ایران، در سال ۱۳۸۷ با ماهواره امید جزو ۹ کشور برتر بودیم که در یک مدار ۲۵۰ کیلومتری با طول عمر یک ماه برقرار کرده بودند. این ماهواره‌ها بدون مشاوره خارجی ساخته شده و هر یک ساعت و نیم، یک دور زمین می‌زند. این ماهواره در بالای ۵۰۰ کیلومتری قرار می‌گیرد و ۴۰۰ درجه تغییرات حرارت را در هر یک ساعت و نیم تحمل می‌کند یعنی ۱۶ بار تغییر حرارت صفر تا ۴۰۰ درجه دارد. تکنولوژی و مسیر آن هایتک و مرتبط با ایران است و تا ۵۰۴ کیلومتر هم توانستیم با ماهواره بریم.

جعفرزاده ایمن آبادی یادآور شد: رئیس سازمان فضایی ایران تاکید دارد که با استفاده از ظرفیت جوانان مسائل و مشکلاتمان را حل می‌کنیم، ماهواره ذوالجناح و ایستگاه و پایگاه پرتاب ماهواره با اتکا به نیروی داخلی کشور ساخته شده است، وی اذعان داشت که آمریکا در سه سال اول ۴۳ پرتاب داشته که ۲۷ پرتاپ آن فیلد (شکست خورده) شده است، روسیه نیز ۱۱ پرتاب داشته که ۷ مورد آن فیلد شده بنابراین اگر پرتابی از ما فیلد می‌شود، اتفاق عجیبی رخ نمی‌دهد.

انتخاب ایران به عنوان کوردیناتور گروه ۱۷۷ چین

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: رئیس سازمان فضایی ایران در گزارش خود به نمایندگان یادآور شد که سازمان ۲ هزار ماهواره در فضا دارد در حالی که یک شرکت خصوصی آمریکا ۱۲هزار ماهواره و شرکت آمازون نیز ۳ هزار و ۴۲۰ ماهواره می‌خواهند در فضا قرار دهند. طبق پیش‌بینی این سازمان در چند سال آینده ۲۰ هزار ماهواره در فضا قرار می‌گیرد که حداقل ۲۰ ماهواره مهم باید از ایران باشد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی در ادامه تصریح کرد: طبق این گزارش از ۵۰۰ تا هزار کیلومتر هیچ محدودیتی برای ماهواره وجود ندارد، ایران به عنوان کوردیناتور (هماهنگ کننده) گروه ۱۷۷ چین انتخاب شده است و مدار ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتری نقطه مدار ایران است. ما همچنین ۲۵ نقطه مداری را ثبت کردیم.

انتقاد سازمان فضایی ایران از صدا و سیما

وی یادآور شد: رئیس سازمان فضایی ایران ضمن انتقاد از صدا و سیما گفت که صدا و سیما ماهواره‌ای خریده و ۶۰ درصد بازار ماهواره مخابرات را گرفته است لذا فعالیت بخش خصوصی را غیرتوجیه اقتصادی کرده است.

این نماینده مجلس، گفت: نمایندگان از رئیس سازمان فضایی ایران درخواست کردند درباره پیش‌روی آب دریا، هواشناسی، همکاری و استفاده از ظرفیت وزارتخانه‌ها، حمله ملخ، در حوزه قاچاق‌ها، جایگزین کردن استارت‌آپ رهنما به جای ویز و اقدامات دشمن گزارش تهیه و پیش‌بینی لازم را انجام دهد.

رتبه نخست ایران از لحاظ علمی و فنی و رتبه ۱۱ در دنیا در ساخت ماهواره

جعفرزاده ایمن‌آبادی بیان کرد: آقای براری همچنین یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران از لحاظ علمی و فنی در منطقه اول و در دنیا رتبه ۱۱ را در موارد مذکور داراست، وی گفت از آنجایی که ماهواره بر بومی نداریم، به دنبال تحقق استفاده از ماهواره‌های نام برده هستیم البته از ۱۲ ماهواره آنلاین خریداری می‌کنیم و این در حالی است که کشورهای همسایه ما هیچ کدام ماهواره ندارند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =