بازسازی شهرها مظاهر معماری اسلامی ایرانی را تضعیف کرد

تهران- ایرنا- اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کردند برخی برنامه‌های بازسازی در شهرها و روستاهای کشور مظاهر معماری اسلامی ایرانی را تضعیف کرده است.

جلسه ۲۴۷ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش روز یکشنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارشی از موضوع ساماندهی معماری و شهرسازی بر اساس موازین اسلامی ارائه شد.
در این گزارش با یادآوری معضلات ساخت‌وساز در شهرهای کشور بر این موضوع تاکید شد که برخی برنامه‌های بازسازی در شهرها و روستاهای کشور، مظاهر معماری اسلامی ایرانی را تضعیف کرده است.
در بخش دیگری از این گزارش همچنین عنوان شد که بخشی از این مشکلات ناشی از فقر در مباحث نظری پیرامون معماری اسلامی ایرانی است.
پس از ارائه این گزارش، اعضای این کمیته به بیان نظرات و پیشنهادهای خود از جمله لزوم به میدان آوردن ظرفیت مردمی و مطالبه مردمی از مسئولان برای ساماندهی معماری و شهرسازی، گنجاندن واحدهای درسی مربوط به معماری اسلامی ایرانی در رشته‌های دانشگاهی مربوطه، رعایت مسائل بهداشتی طب سنتی در ساخت ساختمان‌ها پرداختند.

بهره‌گیری از تجربیات سایر کشورها در این زمینه، استفاده از ظرفیت نهادهایی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، ساخت نمادهای و تندیس‌های مناسب به منظور نصب در مناطقی از کشور که محل تولد مفاخر تمدن اسلام و ایران است، لزوم تصویب قوانین و مقررات لازم در این زمینه و مشارکت تشکل‌ها و انجمن‌های معماری و شهرسازی از دیگر نکات مورد تاکید در این جلسه بود.
دستور بعدی جلسه ۲۴۷ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، ارائه گزارش برگزاری همایش گرامیداشت ابوریحان بیرونی بود که نماینده دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نهاد برگزارکننده این همایش، توضیحاتی ارائه کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha