۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 2050
کد خبر: 83514877
۰ نفر

برچسب‌ها

سطح زیر کشت کلزا در خمین ۶ برابر شد

خمین - ایرنا - مدیر جهادکشاورزی خمین گفت: سطح زیر کشت کلزا سال زراعی جاری در این شهرستان نسبت به مدت مشابه قبل ۶ برابر شد.

   «عباس ارشدی» روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سال زراعی گذشته ۳۴ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت که این سطح در سال زراعی جاری ۲۰۷ هکتار است.

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی اصولی، طرح‌ها و کارگاه‌های آموشی و ترویجی، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به میزان هر هکتار ۵۰ میلیون ریال، توجیه بهره‌برداران در خصوص کشت تناوب با غلات و خرید تضمینی از دلایل توسعه کشت کلزا است.

مدیر جهادکشاورزی خمین اظهارداشت : این بسته های حمایتی توسط کارشناسان و عوامل اجرایی جهاد کشاورزی اطلاع‌رسانی به‌موقع رغبت کشاورزان از کاشت این محصول را برانگیخت.

ارشدی گفت:یک‌هزار و ۵۰۰ کیلو گرم انواع بذر خارجی هیدرومل، ماراتن و دفیوژن و نهاده‌های شیمیایی بستگی به ارقام کشت شده تا ۵۸۰ کیلوگرم در هرهکتاربین کشارزان توزیع می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد که بیش از ۳۱۰  تن دانه روغنی کلزا از این سطح زیر کشت در بهار سال آینده برداشت شود.

مدیر جهادکشاورزی خمین ادامه داد: با توجه به ارزش غذایی کلزا که حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن، ۱۷ تا ۲۶ درصد پروتئین و کنجاله آن حاوی ۵۰ درصد پروتئین است، کاشت این گیاهی مفید و استراتژیک با مصرف آب اندک در صنعت روغن در دستور کار قرار گرفت.

ارشدی بیان کرد: این گیاه می‌تواند در تناوب با زراعت گندم و جو قرار گرفته و از تراکم بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز بکاهد.

وی افزود: کاه کلزا سریع‌تر از غلات در زمین پوسیده و سبب افزایش موا آلی و بهبود حاصلخیزی خاک می‌شود.

وسعت اراضی قابل کشت در شهرستان خمین ۷۲ هزار هکتار است که هر سال یک سوم آن در چرخه تولید محصولات بهاره و پاییزه قرار می‌گیرد.

شهرستان خمین دارای ۱۴ هزار خانوار کشاورز است که مهمترین محصولات آن گندم، جو، سیب زمینی، پیاز و لوبیا است.

/۶۰۱۳/۷۲۷۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =