مطالبه والدین از مدارس باید تربیت انسانی باشد

تهران ایرنا- رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: والدین باید از مدارس تربیت انسانی را خواستار باشند تا فرزند آنها در شرایط سخت بتواند تصمیم درستی را اتخاذ کند.

«فاطمه مهاجرانی» روز یکشنبه در انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس استعدادهای درخشان که در دبیرستان علامه حلی منطقه ۱۶ برگزار شد، اظهارداشت: در ضرورت وجود چنین نهادی تعبیری وجود ندارد اما همکاری  سازمان های مردم نهاد ایجاد یک نهاد مشورتی و اجرایی در کنار نهاد دولتی به عنوان مدرسه از مدرن ترین رویدادی است که در مدرسه اتفاق می افتد.

وی با توجه به این نکته که باید عوامل مرتبط در رشد انسان را در نظر بگیریم، افزود: مدرسه و خانواده به تنهایی نمی توانند در این رشد تاثیر گذار باشند بلکه هر دو آنها بالی هستند که انسان امروز در مواجه با تندبادهای جدی روبرو است لذا این دو بال باید در کنار هم به پرنده ای به نام انسان بال پریدن دهند.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ادامه داد: صرفا مدارس استعدادهای درخشان نباید خروجی مدال آور یا رتبه برتر کنکور تحویل دهند، بلکه قرار بر این است تا انسانی قوی تربیت کنند. درد وطن، حب وطن و دل در گرو خدمت داشتن از خصوصیات یک انسان تربیت شده است.

مهاجرانی افزود: هدف از تشکیل مدارس استعدادهای درخشان تربیت چنین افرادی است، همچنین نباید از این مدارس تنها خروجی مدال آور و رتبه برتر کنکور انتظار داشته باشیم بلکه این موارد تنها یکی از این معیارها است.
وی با یادآوری این نکته که در هر سال می توانیم تنها ۲۸ مدال آور داشته باشیم، گفت: دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می کنند اگر هر جایی از مسیر خارج شدند نباید حس شکست پیدا کرده و باید به راه خود ادامه دهند.
وی خاطرنشان کرد: مدرسه خوب مدرسه ای است که انسان تمام ساختی را تربیت کند، انسانی که در آینده به آب باریکه ای قانع نبوده و شرایطی را فراهم کند تا افراد دیگری از طریق وی ارتزاق کنند. فردی که کسب و کار ایجاد کرده و روحیه خلاقانه ای داشته باشد باید در خصوص این نکات در انجمن اولیا و مربیان گفت و گو شود.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با توجه به این نکته که فضای ارباب و رعیتی چند سالی است که در مدارس شکسته شد، گفت: مهم‌ترین نکته انجمن اولیا و مربیان در جامعه به بار آوردن فضای گفت و گو است. جامعه بجز این فرزندان اندوخته ای ندارد، نفت برای آیندگان بوده و این دانش آموزان و جوان ها هستند که آینده ایران را می سازند.
مهاجرانی تصریح کرد: تصمیم گیری مشارکتی از جمله کارهایی است که انجمن اولیا و مربیان در آن وارد شده و هدف از این کار تربیت انسانی است تمام ساحت های ۶ گانه از جمله زیبا شناختی را دارا باشد.
وی ادامه داد: انسانی که زیبایی را دیده و بتواند آن را خلق کند، حق را از ناحق تشخیص داده و خردمند بوده و در مسیر دانش گام بردارد از موارد قابل تامل در تربیت انسان است.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ادامه داد: باید برای خانواده ها اینکه فرزندشان در کدام نقطه از حکمت ایستاده مهم باشد، نه اینکه تنها مدال آور باشد.

عنصر توسعه در کشور نیروی انسانی است

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: مهم‌ترین عنصر توسعه در کشور نیروی انسانی است که در جامعه ایران در طول انحصار گذشته وجود داشته و یکی از سرآمد ترین نیروهای انسانی در دنیا است.

«عبدالرضا فولادوند» روز یکشنبه در ادامه انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس استعدادهای درخشان که با حضور فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان و نورعلی عباسپور مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهارداشت: نیروی انسانی از مهم‌ترین داشته های جوامع بشری است و جامعه ای که فاقد نیروی انسانی باشد حتی اگر بهترین معادن زیر زمینی و رو زمینی را داشته باشد به توسعه دست پیدا نمی کند.
وی افزود: اینکه دانشگاه های خارج از کشور جوان های ما را در دانشگاه های خود پذیرش می کنند به دلیل کیفیت بالای نیروی انسانی ما بوده و به این نکته رسیده اند که ما بزرگ‌ترین تولیدکننده نیروی انسانی هستیم.

فولادوند با بیان اینکه مسئولین در مراکز استعدادهای درخشان بعد از انقلاب گام های موثری برداشته اند، گفت: آموزش و پرورش به تنهایی قادر به اداره این مراکز نبوده و همکاری اولیا و مربیان در اداره این انجمن ها از مهترین برنامه هایی است که توسط وزارت آموزش و پرورش دنبال می شود.
وی با بیان این که این جلسات برای غنی کردن ارتباط بین اولیا و مدرسه شکل می گیرد، افزود: باید نگرش ها را تغییر داده و با نگرش جدید در راستای جذب کمک های معنوی اولیا و مربیان قدم برداریم. باید تلاش کرده تا این ارتباط نهادینه شده و با الگو گرفتن از سایر تاسیسات مشارکتی بین دولت و مردم از کمک های معنوی اولیا در داره مدارس استفاده کنیم.
مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان این جمله که باید از نگرش های منفی گذشته فاصله بگیریم، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش شهر تهران در طول یک سال گذشته برنامه های خوبی را در جهت تقویت این همکاری ها با انجمن اولیا و مربیان برداشته  و امیدواریم بتوانیم گام های موثری در این راه برداریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =