۲۴ میلیارد تومان خسارت جبران سیل به کشاورزان لرستان پرداخت شد

خرم‎آباد – ایرنا – مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان گفت: تاکنون ۲۴ میلیارد تومان در قالب تسهیلات و کمک‎های بلاعوض برای جبران خسارت سیل به  کشاورزان استان پرداخت شده است.

غلامرضا آقامیرزایی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ‌۱۵ میلیارد تومان از این رقم، کمک های بلاعوض و ۹ میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت است.

وی تصریح کرد: انتظار می رود روند پرداخت این کمک ها در هفته آینده تسریع شود و ظرف یک ماه به اتمام برسد.

سیل امسال یکهزار و ۵۶۰ میلیارد تومان به بخش های مختلف و زیربخش‎های مربوط به حوزه کشاورزی استان خسارت وارد کرد و بیش از ۴۰ هزار بهره بردار مرتبط با این بخش، نسبت به خسارت  آن خود اظهاری کرده اند.

مجموع  کمک بلاعوض مصوب شده برای کشاورزان استان ۱۲۵ و وام ارزان قیمت تصویب شده نیز ۲۷۰ میلیارد تومان است.

بیش از پنج هزار هکتار یعنی حدود ۱۰ درصد از باغ های استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود یکهزار و ۸۰۰ هکتار انجیر سیاه و منحصر به فرد استان واقع در منطقه «زیودار» معمولان در اثر سیل به شدت آسیب دید.

بیش از ۵۰۰ ایستگاه پمپاژ، ابنیه فنی و خطوط انتقال بهره‌برداری نیز بر اثر جاری شدن سیل ویرانگر از بین رفت که بر عملکرد ۲هزارو ۵۰۰ هکتار از باغ ها که زیر پوشش این ایستگاه‌ها هستند تاثیر منفی گذاشت.

لرستان در بخش شیلات رتبه نخست استان‌های غیرساحلی را به خود اختصاص داده که سیل اخیر این بخش را نیز در امان نگذاشت و ۵۰ هزار قطعه ماهی را از بین برد، ۴۲۱ مزرعه پرورش ماهی را دچار خسارت کرد و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم یکهزار نفر از کارکنان این بخش را تحت تاثیر قرار داد.

بر اساس تصمیم فروردین ماه هیات دولت، پرداخت خسارت در خصوص محصولات کشاورزی خواهد بود و تاکنون مبلغی برای خسارت ماشین آلات تصویب یا تخصیص داده نشده است.

سیل ۱۰ هزار میلیارد تومان به زیرساخت های لرستان خسارت زد.

۷۲۶۹/۶۰۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =