اعزام ۲ هزار و ۳۴۴ زائر خراسان شمالی به عتبات عالیات

بجنورد- ایرنا- ۲ هزار و ۳۴۴ زائر خراسان شمالی در نیمه نخست امسال در قالب ۶۳ کاروان به عتبات عالیات اعزام شدند.

مدیر حج و زیارت خراسان شمالی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شمار زائران اعزامی استان در نیمه نخست پارسال ۲ هزار و ۴۴۰ نفر بود که امسال اندکی کاهش داشته است.

محمدباقر قاصری افزود: همچنین امسال هزار و ۶۸۲ زائر و عوامل اجرایی و ستادی به حج تمتع اعزام شدند که این تعداد در مدت مشابه پارسال هزار و ۶۱۵ نفر را شامل می شد.

وی با اشاره به افزایش بیش از ۲ برابری نامنویسی داوطلبان برای شرکت در آیین پیاده روی اربعین حسینی از استان در سال جاری، خاطرنشان کرد: تا کنون ۲۱ هزار و ۲۸۱ زائر اربعین در استان ثبت نام کرده اند.

وی افزود: این در حالی است که ثبت نام از زائران تا ۴۸ ساعت باقی مانده به روز اربعین ادامه دارد و با توجه به اینکه هر ساله تعداد زیادی از زائران ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول می کنند، احتمال افزایش این رقم به سه برابر سال گذشته وجود دارد.

مدیر حج و زیارت خراسان شمالی میزان زائران اعزام شده برای حضور در آیین اربعین حسینی سال گذشته را ۹ هزار و ۸۴۷ نفر اعلام کرد و گفت: حرکت زائران پیاده روی اربعین حسینی امسال از اواخر شهریورماه به صورت خودجوش آغاز شده است.

وی اظهار داشت: کاروان های پیاده اربعین حسینی در قالب گروه های مختلف به صورت شبه کاروانی برای شرکت در این آیین معنوی رهسپار کربلای معلی شده اند.

قاصری، مبلغ در نظر گرفته شده برای بیمه هر زائر اربعین را ۲۲۰ هزار ریال دانست و خاطرنشان کرد: زائران تنها در صورت ثبت نام در سامانه سماح می توانند از خدمات بیمه و مراقبت های پزشکی برخوردار شوند.

وی افزود: بیمه زائران از ۵۰ کیلومتری مرز ایران تا خاک عراق و ۵۰ کیلومتر بعد از ورود به ایران اعتبار دارد که مبنای محاسبه نیز مهر ورود و خروج است.

مدیر حج و زیارت خراسان شمالی از زائران خواست حتما کارت شناسایی و فرم بیمه خود را در این سفر معنوی به همراه داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه اتفاق و یا بیماری، بتوانند از خدمات بیمه استفاده کنند.

وی افزود: زائران تنها از طریق سامانه «سماح» امکان ثبت نام برای شرکت در این آیین معنوی را دارند.

قاصری از شهروندان خراسان شمالی، که مشتاق حضور در آیین اربعین حسینی در کربلای معلی هستند، خواست به منظور برنامه ریزی بهتر، ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکرده و زودتر نسبت به نامنویسی و تکمیل مدارک خود اقدام کنند.  

پارسال بیش از ۹ هزار و  ۸۳۸ نفر از شهروندان خراسان شمالی با سفر به عتبات عالیات در آیین اربعین حسینی شرکت کرده بودند.

ط/۵۱۳۲

اخبار مرتبط