۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۸
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83514754
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف بیشترین میزان متان در آب‌های قطب شمال

تهران- ایرنا- محققان روسی که سرگرم مطالعه آب‌های قطب شمال هستند، متوجه شدند قویترین فواره‌های متان که تا کنون وجود داشته است، از بستر دریا به سطح آب‌های قطب شمال ساطع می‌شود.  

«ایگور سمیلیتوف» محقق ارشد یک کشتی تحقیقاتی که حامل ۶۵ پژوهشگر در یک سفر ۴۰ روزه تحقیقاتی است، از طریق تلفن ماهواره‌ای به خبرنگار سی.ان.ان گفت که وی موفق به کشف مقادیری از متان در هوای بالای دریای سیبری شرقی شده که ۹ برابر میزان متوسط جهانی است. این کشتی تحقیقاتی حدود ماه اکتبر به دریای سیبری شرقی رسید.

به گفته ناسا، متان یک گاز قوی گلخانه‌ای است و  پتانسیل گرمایش جهانی آن به طور قابل توجهی بیشتر از دی اکسید کربن است. انتشار متان در قطب شمال که با ذوب شدن لایه منجمد دائمی اعماق زمین در کف دریا ایجاد می‌شود، یکی از محرک‌های تغییر اوضاع اقلیمی است. انتشار متان خطری در حال رشد را نشان می‌دهد.

ناسا افزود: سطح متانی که گروه سمیلیتوف در هوای بالای آب دریا پیدا کردند، «بسیار بالا» بود. تا کنون هیچ کس این غلظت متان را کشف نکرده است.

دریای سیبری شرقی بخشی از اقیانوس منجمد شمالی است که در شمال بخش شمال شرقی سیبری در روسیه در میان جزایر سیبری جدید در غرب و جزیره رانگل در شرق واقع شده‌ است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =