پرسه‌های کودکانه در دنیای فریبنده مجازی

کرمانشاه- ایرنا- دنیای پرزرق‌ و برق مجازی برای همه کاربران جذاب است که با توجه به همه‌گیرشدن استفاده از این فضا، آسیب‌ها و خطرات بیشتری متوجه کودکان ناآگاه می‌شود و ایجاد امنیت در این فضا، نیازمند کسب توانمندی‌های ویژه‌ای است.

به گزارش ایرنا، کودکان چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی نیازمند امنیت و حفاظت هستند و نمی توان تاثیر فضای مجازی در شکل گیری هویت و تربیت آنها را انکار کرد.

کودکان هراندازه باهوش و توانمند باشند باز هم نمی توانند از خطرات و آسیب های فضای مجازی مصون باشند، همراهی با کودکان در فضای مجازی، ایجاد ارتباط قوی عاطفی و تذکر این موضوع که هیچ گاه نباید به افراد ناشناس اعتماد کرد و حریم خصوصی خانواده را در اختیار آنان گذاشت از بسیاری آسیب ها جلوگیری خواهد کرد.

کودک علاوه براینکه یک والدین آگاه و توانمند می خواهد باید بداند که استفاده از این فضا قوانین معدود و محصوری دارد و می تواند علاوه براستفاده از فعالیت های جایگزین، چگونه می تواند از این فضا به بهترین شکل استفاده کند.

نمی توان مانع شد ولی می توان مدیریت کرد

مدیرکل کانون فکری و پرورشی کودک و نوجوان استان کرمانشاه به ایرنا، گفت: امروزه با پیشرفت فضای مجازی شاهد این هستیم که اکثر افراد با استفاده از گوشی همراه خود به دنیای مجازی می روند و مجذوب جاذبه های آن می شوند و یک فرد آگاه به راحتی می تواند به همه شبکه ها و سایت ها دسترسی یابد.

مهناز فتاحی افزود: این موضوع برای کودکان که قشر آسیب پذیر جامعه هستند، اهمیت بیشتر دارد و با تاثیرگیری از این فضا به شبکه های مجازی وارد می شوند، این در حالی است که نمی توان مانع از این اتفاق شد ولی می توان به کنترل و مدیریت آن پرداخت.

فتاحی ادامه داد: باید علاوه براینکه بین کودک و فضای مجازی پیوند و ارتباط برقرار می کنیم بتوانیم به مدیریت آن بپردازیم که این امر به آموزش هایی نیاز دارد.

فتاحی در گام نخست بر توانمندسازی تاکید کرد و افزود: تا هنگامی که بر موضوعاتی که یک کودک و نوجوان با آن مواجه اند بی اطلاع باشیم نمی توانیم آن را مدیریت کنیم و اکنون می بینیم که اکثر کودکان و نوجوانان چندین قدم از والدین و مربیان در این زمینه جلوتر هستند و با توجه به علم روز در حال پیشروی هستند.

باید توانمند شویم

فتاحی ادامه داد: باید خود را توانمند کنیم و سپس به این حوزه ورود پیدا کنیم و ضمن اینکه اجازه ورود کودک به فضای مجازی را می دهیم خود در کنار او باشیم و تلاش کنیم پیوند خود و کودک را حفظ کنیم.

وی یادآور شد، پیرامون آسیب هایی که کودک بر اثر عدم مدیریت فضای مجازی متحمل می شود کتابی با عنوان «لایکم کن» را به نگارش در آورده ام که تاثیر برقراری ارتباط عاطفی قوی بین والدین و فرزند در مدیریت فضای مجازی از اهداف این کتاب است، که این کتاب حاصل تجربیات کودکان است.

کانون پرورشی کودکان و نوجوانان از فضای مجازی چه استفاده ای می کند؟

فتاحی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری، ادامه داد: بسیاری از برنامه های فرهنگی، ادبی و هنری کانون با استفاده از فضاهای مجازی در حال گسترش است، به عنوان مثال از کودکان می خواهیم بهترین کتاب مورد علاقه خود در این فضا معرفی کنند و تجربیات مجازی را به اشتراک بگذارند.

وی با بیان اینکه توانمندسازی مربیان و کودکان یکی از وظایف ما است، افزود:  این بدان معناست که می توان از فضای مجازی با هدف فرهنگ سازی با نظارت کامل استفاده کرد و برای والدین تاکنون چندین کارگاه در زمینه فضای مجازی و خطراتی که به دنبال دارد را برگزار کرده ایم.  

مدیریت فضای مجازی آموزش می خواهد

در ادامه رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه به ایرنا، افزود: از آنجایی که سرور بسیاری از شبکه های اجتماعی در کشور وجود ندارد قابل کنترل نیستند، از همین رو این شبکه ها با اهداف شومی که در نظر دارند به دنبال آسیب رساندن به مخاطبان نوجوان و جوان خود هستند.

سرهنگ علی کریمی معتقد است، والدین باید کنترل کننده و ناظر این شبکه ها در رایانه و گوشی همراه فرزندان باشند و آموزش های لازم را در زمینه مدیریت کودکان در فضای مجازی را ببینند.

کودک را در فضای مجازی رها نکنید

وی ادامه داد: والدین باید با استفاده از تنظیمات گوشی کودکان کم سن و سال، بر روی عملکرد آنان در این فضا نظارت کنند، به عنوان مثال ورود کودک در فضای مجازی به معنای رهاکردن او در محیط بیرون از خانه است که تهدیدات فراوانی متوجه او خواهد شد، از همین رو نباید کودکان را در فضای مجازی رها کنیم چرا که ممکن است این فرصت به یک تهدید تبدیل شود و کودک از طریق تشویق افراد فسودجو به ارسال عکس و حریم خصوصی خانواده در فضای مجازی اقدام کند.

وی یادآور شد، پیشنهاد می شود والدین به منظور استفاده کودک از فضای مجازی و اینترنت قوانینی وضع کنند و به وی اجازه ندهند به کانال ها و سایت های نامناسب ورود کنند و او را با اطلاع رسانی از خطرات و تهدیدات قانع کنند.

انتشار عکس و حریم خانوادگی، شایع ترین آسیب های کودکانه در فضای مجازی است

وی از هک شدن و قراردادن اطلاعات شخصی در فضای مجازی به عنوان شایع ترین شکایات و آسیب های ناشی از عدم مدیریت کودکان در فضای مجازی یاد کرد و افزود: در اکثر مواقع شاکیان به هنگام ثبت شکایات، نامی از کودک بر زبان نمی آورند ولی از هک شدن کانال و صفحات شخصی شکایت می کنند و اگر ما از فرزندن مراقبت نکنیم روز به روز بر جرائم علیه کودکان در فضای مجازی افزوده می شود.

وی معتقد است، والدین همواره برای فرزندان الگو هستند و هنگامی که والدین در بیشتر ساعات روز وقت خود را در فضاهای مجازی سپری می کنند فرزندان نیز از این رفتار الگوبرداری خواهند کرد.

به راحتی گوشی همراه خود را به کودک ندهید

مدیرکل سابق امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه هم در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: هم اکنون فضای مجازی برای کودکانی که نمی توانند درست را از نادرست تشخیص دهند به یک فضای آسیب زا تبدیل شده است.

علیرضا گودرزی افزود: کانال ها و سایت های متعدی وجود دارد که به روح و روان کودک آسیب می رسانند و باید در سطح ملی به گونه ای باشد تا استفاده از فضای مجازی معدود و محصور باشد ولی در اغلب اوقات شاهد این هستیم که برخی والدین بدون اطلاع از عواقب عدم مراقبت و کنترل، گوشی همراه را دراختیار کودکان قرار می دهند.

گودرزی با تاکید براینکه  با نصب فیلترشکن بر روی گوشی، آسیب های متعدد اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی به راحتی به کودک می رسد، گفت: اگر والدین نتوانند کودکان خود را در فضای مجازی کنترل کنند شاهد مدیریت کودکان توسط افراد سودجو خواهیم بود که در اکثر مواقع بازیابی روحی و روانی این کودکان آسیب دیده با هزینه و زمان فراوانی روبه رو است.

از نرم افزار مجازیار استفاده کنیم

گودرزی در پاسخ به این سوال که برای کنترل کودک در فضای مجازی چه راهکاری وجود دارد، ادامه داد: نرم افزار مجازیار توسط سازمان امور اجتماعی کشور طراحی شده که والدین می توانند با نصب آن از برنامه های خوب آموزشی استفاده کنند و سواد رسانه ای را بالا ببرند تا خود را برای کنترل فرزندان آماده کنند.

جامعه شهروند آموزش دیده می خواهد

این کارشناس اجتماعی اضافه کرد، در جامعه کنونی به شهروند آموزش دیده در همه موضوعات نیازمندیم و تا زمانی که افراد در این حوزه ها آموزش نبینند نباید در حوزه هایی که فاقد تخصص هستند ورود پیدا کنند.

وی یادآور شد، دنیای مجازی برای کودکان پرزرق و برق است و در صورت عدم مدیریت، روان حساس آنان متحمل آسیب های مخربی خواهد شد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که ۳۰ درصد از این جمعیت زیر ۱۸ سال دارند.

گزارش از زهره کریم زاده

۷۴۶۰/۸۰۶۶