اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال برای آبرسانی به قشلاقات استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - مدیرکل امور عشایر استان اردبیل از اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال برای آبرسانی به قشلاقات این استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا ، معرفت آذری روز یکشنبه در بازدید از قشلاقات عشایر استان ساکن در ۲ محدوه شهرستان نیر و سراب گفت: چهار هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری در حال کوچ هستند که امسال اعتباراتی از محل بند (ه) تبصره چهار برای حل مشکل آب شرب ثابت در قشلاقات استان اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: امسال در پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان نیز در راستای جداسازی خط انتقال آب کشاوری و آب شرب عشایر برای ۱۳۲ قشلاق آبرسانی صورت خواهد شد.

وی در زمینه تامین نهاده‌های دامی عشایر نیز گفت: برای تامین نهاده‌های دامی امسال قزارداد تامین ۲ هزار تن نهاده‌ دامی گندم و جو بسته شده که در قشلاقات توزیع خواهد شد.

آذری افزود: همچنین ۵۰۰ تانکر آب و ۳۴۰ پنل خورشیدی در قشلاقات استان در بین عشایر توزیع خواهد شد.

ابراهیم امامی ، فرماندار نیر هم در این بازدید از حمایت عشایر منطقه و تلاش برای رفع مشکلات آنها خبر داد.

عشایر استان اردبیل با ۱۲ هزارو ۸۰۰ خانوار و با ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت ۵/۴ درصد جمعیت استان و ۵.۶ درصد جمعیت عشایر کشور بوده و از ۲ ایل شاهسون و قره داغ و ۲ طایفه مستقل شاطرانلو و فولادلو تشکیل شده است.

عشایر استان اردبیل دارای ۴۵ طایفه بوده و در ۵۷۲ قشلاق، ۲۳۷ ییلاق، هفت زیست‌بوم، ۵۱ سامانه، هزار و ۵۲۷ اوبه زندگی می‌کنند.

عشایر استان اردبیل سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۳ هزار و ۵۰۰ تن شیر، هزار و ۵۰۰ تن پشم، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر، هشت هزار و ۱۰۰ محصولات باغی، ۹۱ هزار تن محصولات زارعی و ۲۳ هزار متر مربع صنایع دستی مانند فرش، گلیم و جاجیم تولید می‌کنند.

ارزش تقریبی تولیدات سالانه عشایر استان ۲۰ هزار میلیارد ریال می‌باشد.

۷۱۱۶/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =