مطالبات نمایندگان کرمانشاه از وزیر صنعت و معدن

کرمانشاه- ایرنا- حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در کرمانشاه فرصتی فراهم کرد تا تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی مطالباتی را مطرح کرده و از عالی‌ترین مقام وزارتخانه خواستند دستورات لازم را برای انجام آنها صادر کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدقاسم جاسمی، حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا، احمد صفری و عبدالرضا مصری نمایندگانی بودند، شامگاه شنبه در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطالباتی مانند گسیل سرمایه‌گذار بخصوص سرمایه‌گذاران خارجی به استان، حمایت از واحدهای تولیدی نیمه راکد، افزایش سرانه تسهیلات اعطایی در حوزه اشتغالزایی و کمک به افتتاح هرچه سریعتر واحدهای صنعتی در حال احداث را مطرح کردند.
واحدهای صنعتی استان نیازمند حمایت بیشتر است
سیدقاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، اولین عضو مجمع نمایندگان استان بود که به بیان مشکلات موجود پرداخت و گفت: واحدهای صنعتی کرمانشاه نیازمند حمایت بیشتر است چرا که اگر ظرفیت های موجود در این بخش را تقویت کنیم شرایط اقتصادی بسیار بهتری پیدا خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون پروژه های خوبی در حوزه صنعت کرمانشاه در حال اجرا است، افزود: بهره برداری از هرکدام آنها می تواند رونق و شکوفایی را به استان هدیه کند که البته این کار و اتمام به موقع آنها مستلزم حمایت شخص وزیر صنعت است.
جاسمی همچنین خواستار حمایت از واحدهای تولیدی مشکل دار شد و گفت: کمک به ادامه فعالیت آنها و جلوگیری از تعطیل شدنشان می تواند صدها نفر را از خطر بیکاری نجات دهد.
نماینده کرمانشاه در مجلس همچنین از رحمانی وزیر صنعت و معدن به عنوان یکی از فعالترین و موفق ترین وزرای دولت یاد کرد که شبانه روز پای کار بوده و همواره نیز برای رفع مشکلات کرمانشاه در حوزه های مختلف تلاش کرده است.
سرانه تسهیل اشتغال در کرمانشاه ۲۰۰ میلیون ریال است
حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا نماینده مردم سنقروکلیایی هم در این نشست، سرانه تسهیل اشتغال را در استان ۲۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این درحالی است که سرانه تسهیل و اشتغالزایی کشور به ۷۵۰ میلیون ریال می رسد.
وی افزود: با توجه به مشکل بیکاری کرمانشاه، خواسته ای که از وزیر صنعت به عنوان نماینده دولت داریم این است که سرانه تسهیل بخش اشتغال این استان را به میانگین کشوری برساند.
حسینی کیا، راه اندازی خط اعتباری یک هزار میلیارد تومانی در کرمانشاه و گسیل سرمایه گذاران داخلی و خارجی به استان را از دیگر مطالبات استان ذکر کرد.
این نماینده مجلس در پایان ابراز امیدواری کرد تا پروژه هایی که با حضور وزیر صنعت در شهرستان سنقروکلیایی کلنگ زنی شد تا پایان مورد حمایت وزارتخانه قرار بگیرد و در موعد مقرر شاهد بهره برداری از آنها باشیم.
کرمانشاه نیازمند حضور سرمایه گذار خارجی است
احمد صفری دیگر نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بود که در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی از نیاز شدید این استان به حضور سرمایه گذار خارجی خبر داد.
وی گفت: اگر جاذبه ها و شرایط مناسب کرمانشاه برای سرمایه گذاران خارجی تشریح شود آنها به طور قطع تمایل به حضور در کرمانشاه را پیدا کرده و حضور آنها نیز می تواند رونق و رشد اقتصادی استان را به همراه داشته باشد.
صفری همچنین خواستار حمایت مالی وزارت صنعت و معدن از کارخانه های اسید سیتریک و ایران خودرو شد و گفت: هردوی آنها نقش بسزایی در اشتغالزایی خواهند داشت.
تولیدکنندگان ما نیازمند حمایت هستند
نماینده کرمانشاه و نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی نیز آخرین نماینده ای بود که در این شورا، تولیدکنندگان را نیازمند حمایت مسئولان دانست و گفت: نباید اجازه دهیم این افراد از کار کردن دلسرد شوند.
عبدالرضا مصری با بیان اینکه تعدادی از واحدهای تولیدی استان از مشکلات زیادی رنج می برند، گفت: این واحدها نیازمند حمایت جدی برای ادامه فعالیت هستند و تعطیلی آنها هیچ نتیجه ای جز بی رونقی تولید نخواهد داشت.
وی همچنین بر پرداخت به موقع مطالبات واحدهای تولیدی تاکید کرد و گفت: به تعویق انداختن این مطالبات تنها باعث ضرر و زیان به حوزه تولیدات استان خواهد شد.
مصری همچنین از تعطیل شدن تنها کارخانه تولید آنتی ویروس کشور در کرمانشاه نیز گلایه کرد و گفت: ۱۵۰ کارشناس خبره به دنبال تعطیلی آن بیکار شدند.
با حضور وزیر صمت عملیات اجرایی طرح های تولیدی؛ کنسانتره آهن با ظرفیت ۱۵ هزار تن و اشتغال ۵۰ نفر، کنسانتره منگنز با ظرفیت پنج هزار تن و اشتغال ۲۵ نفر، سولفات منگنز با ظرفیت هزار و ۷۰۰ تن و اشتغال ۲۵ نفر، انواع داروهای منشاء گیاهی با ظرفیت ۱۵ میلیون عدد در سال و اشتغال ۳۰ نفر و نوار و لوله آبیاری از نوع پلی اتیلن با ظرفیت ۲ هزار و ۱۰۰ تن و اشتغال ۵۲ نفر روز گذشته در شهرستان سنقر و کلیایی آغاز شد.
شرکت در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استانداری از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیرصنعت و معدن و تجارت به استان کرمانشاه بود.
گزارش از مسعود اسماعیلی
۷۴۵۸/۸۰۶۶