فرماندار قصرشیرین: آماده پذیرش زائران در مرز خسروی هستیم

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: هم‌اکنون تردد زائران عتبات عالیات در مرز خسروی نزدیکترین نقطه کشورمان به عتبات عالیات و کربلای معلا روان است و آمادگی کامل برای پذیرش زائران در این مرز رسمی را داریم.

مرادعلی تاتار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین تردد در جاده های منتهی به شهرستان قصرشیرین روان است و زائران هم اکنون بدون هرگونه گره ترافیکی می توانند به مرز خسروی برای عزیمت به عراق مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: هم اکنون اعضای ستاد اربعین  و قرارگاه مستقر در مرز خسروی پای کار هستند و پایانه مرز خسروی نیز آماده پذیرش زائرانی است که برای عزیمت به عراق، این مرز رسمی را انتخاب کرده اند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: موکب های مستقر در قصرشیرین نیز همچنان کار پذیرایی از زائران را انجام می دهند و ستاد اسکان نیز با ظرفیت ۲۰ هزار تن در شهرستان آماده خدمات رسانی به زائران است.

تاتار گفت: مرز رسمی خسروی به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته برای پذیرش زائران فعال است اما عزیمت زائران به عراق از این مرز رسمی روزانه از ساعت هفت صبح تا ۱۶ عصر انجام می شود.

فرماندار قصرشیرین اضافه کرد: ما تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا خدمات رسانی خوبی را به زائران اربعین حسینی داشته باشیم.

او اظهار داشت:  از ۱۵ تا روز شنبه ۲۰ مهرماه در مجموع ۱۱۵ هزار تن  از زائران از مرز خسروی عازم عراق شده اند و تا عصر گذشته نیز در مجموع ۲ هزار و ۷۰۰ تن از زائران از این مرز به کشور بازگشته اند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از دوشنبه پانزدهم مهرماه از سرگرفته شد.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۴، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.      

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.      

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۸۰۶۶/۳۰۱۲