دولت وفاق ملی لیبی با کاهش روابط دیپلماتیک با ترکیه مخالفت کرد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه دولت وفاق ملی لیبی شنبه شب با انتشار بیانیه ای با درخواست اتحادیه عرب برای کاهش روابط دیپلماتیک اعضای این اتحادیه با ترکیه مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در بیانیه وزارت خارجه دولت وفاق ملی لیبی آمده است: این کشور با درخواست اتحادیه عرب برای کاهش روابط دیپلماتیک و توقف همکاری با جمهوری ترکیه مخالف است.

وزیران خارجه اتحادیه عرب روز شنبه پس از پایان نشست فوق‌العاده این اتحادیه در قاهره با موضوع حمله ترکیه به شمال سوریه، خواستار کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با آنکارا و قطع همکاری‌های نظامی با ترکیه شدند.

پیش‌تر، رسانه های لیبی گزارش داده بودند که نماینده این کشور در اتحادیه عرب از ایراد سخنرانی در جلسه ویژه این اتحادیه با موضوع حمله ترکیه به شمال سوریه خودداری کرده است.

کشورهای قطر و سومالی نیز که از اعضای اتحادیه عرب به شمار می آیند، با محکومیت ترکیه در بیانیه این اتحادیه مخالفت کردند.

اوضاع لیبی از ۱۵ فروردین ماه امسال همزمان با دستور ژنرال حفتر از نزدیکان "معمر قذافی" دیکتاتور پیشین این کشور برای حمله به طرابلس متشنج شد. لیبی از زمان سرنگونی "قذافی" در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.

نظامیان طرفدار حفتر (مورد حمایت امارات، مصر و فرانسه) بر شرق این کشور مسلط هستند و دولت وفاق ملی به ریاست السراج که مورد حمایت جامعه جهانی از جمله ترکیه و قطر است، کنترل غرب لیبی را در دست دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =