۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۴۸
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83514523
۰ نفر

برچسب‌ها

لایحه حمایت قضایی یگان حفاظت بزودی اجرایی  می‌شود

سنندج - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: لایحه حمایت قضایی از نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی آماده ارائه به صحن علنی مجلس است و انتظار می رود از آبان امسال اجرایی شود.

خلیل آقایی شامگاه شنبه در حاشیه عیادت از اشکان ابراهیمی، کارشناس وظیفه یگان حفاظت منابع طبیعی کردستان  که ۱۳ مهر امسال حین انجام وظیفه توسط قاچاقچیان چوب مصدوم شد، اظهار داشت: لایحه حمایت قضایی از یگان حفاظت در مجلس شورای اسلامی تصویب و به شورای نگهبان ابلاغ شد که شورای نگهبان یکی دو ایراد کوچک به آن گرفت که توسط کمیسیون قضایی این ایرادات برطرف و آماده ارسال به صحن علنی مجلس است.

 وی ابراز امیدواری کرد طی یکی دو هفته آینده با توجه به اینکه شکل لایحه اعاده شده و از شورای نگهبان معنا پیدا می‌کند، تصویب و تا آبان ماه این مصوبه در قالب قانون برای اجرا ابلاغ شود.

آقایی از این لایحه به عنوان ظرفیت بسیار خوبی نام برد و افزود: این لایحه برای یگان حفاظت و هم نیروهای اداری که عملاً در بحث حریق، حفاظت و جلوگیری از قاچاق، تخریب و تجاوز عرصه های طبیعی مشارکت دارند کاملا ضروری است تا از این قانون بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: علاوه بر کادر اداری، همیاران طبیعت، داوطلبان مردمی و سمن ها که در حفاظت از عرصه ها کمک بزرگی برای منابع طبیعی هستند در ابن لایحه برای آنها هم جبران خسارت و هزینه درمانی دیده شده است.

آقایی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر کمبود نیرو در استان و کشور برای حفاظت از منابع طبیعی گفت: در جذب نیرو هم فکر می کنم چاره دیگری را باید بیاندیشیم و مسیر دیگری را طی کنیم.

 رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه دولت در وسع خود مجوز جذب ۵۴۴ نفر نیرو در سال جاری را صادر کرد که در مرحااحل نهایی استخدام هستند، افزود: قول مساعد دادند که مجوز جذب سری دوم را هم بدهند اما با توجه به حجم فعالیت های منابع طبیعی و گستردگی آن چاره کار در استفاده از مشارکت مردمی بر اساس بند ب ماده ۲۹ و همیاری و همکاری مردم است.

آقایی با تاکید بر اینکه منابع طبیعی از آن مردم و برای مردم است که مورد بهره برداری آنان هم هست، تاکید کرد: باید نگهداری آن هم بر عهده مردم باشد چرا که هر چقدر با دقت نگهداری کنند، بهره‌برداری بیشتر خواهند داشت.

وی یادآور شد: اگر ده ها هزار نیرو هم به کار بگیریم اما مشارکت مردم را نداشته باشیم نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

 رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: باید آشتی ملی بین مردم و طبیعت صورت گیرد.

اشکان ابراهیمی کارشناس وظیفه منابع طبیعی استان، ۱۳ مهر امسال حین انجام وظیفه قصد توقیف یک دستگاه کامیون حامل ۱۵ تن چوب جنگلی غیرمجاز را داشت که راننده با زیر گرفتن وی قصد فرار داشت اما دستگیر و به مراجع قضایی تحویل شد.

در پی برخورد این خودرو با مامور یگان حفاظت منابع طبیعی، دست، کتف و پای راست وی دچار شکستگی شد و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

۹۹۳۷/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =