۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۳۱
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83514519
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فرانسه صادرات تسلیحات به ترکیه را متوقف کرد

تهران- ایرنا- دولت فرانسه روز شنبه به تأسی از دیگر کشورهایی اروپایی، اعلام کرد که تمامی صادرات تسلیحاتی این کشور به ترکیه متوقف شده اند.

به گزارش یورو نیوز، فرانسه با تصمیم توقف صادرات تسلیحات به ترکیه هشدار داد که حمله آنان در شمال سوریه امنیت اروپا را تهدید می کند.

بر اساس بیانیه مشترک وزارت خارجه و دفاع فرانسه، این کشور به امید پایان حملات نظامی، تصمیم گرفته است تمام برنامه های صادرات سلاح به ترکیه را که می تواند در این حمله مورد استفاده قرار گیرد، به حال تعلیق درآورد.

پیش از فرانسه، کشورهایی ازجمله فنلاند، نروژ، هلند و آلمان ممنوعیت صادرات تسلیحات به ترکیه را اعلام کرده بودند و انتظار می رود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست لوگزامبورک تصمیم جدی علیه حملات ترکیه به شمال سوریه اتخاذ کنند.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز بامداد شنبه به وقت محلی در گفت وگوی تلفنی با "دونالد ترامپ" همتای آمریکایی اش بر ضرورت توقف حملات ترکیه به شمال شرق سوریه تأکید کرد. مکرون در این گفت و گوی تلفنی، بر لزوم تلاش برای پایان دادن به حملات ترکیه تأکید کرده است.

اتحادیه اروپا نیز آنکارا را به اعمال تحریم‌ های بیشتر تهدید کرده و هشدار "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر اینکه دروازه های کشورش را برای عبور میلیون ها آواره سوری به اروپا باز خواهد کرد، نابجا خواند.

"دونال توسک" رئیس شورای اروپا افزود: ما نمی‌پذیریم، آوارگان به عنوان سلاحی علیه ما و برای باجگیری از اروپا به کار رود. من تهدیدهای روز گذشته رئیس جمهوری ترکیه را کاملاً نابجا می‌دانم.

اردوغان روز پنجشنبه تهدید کرده بود؛ اگر اتحادیه اروپا از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه به اشغالگری تعبیر کند، آنکارا دروازه‌ کشورش را به روی سه میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری برای عبور از خاک این کشور و ورود به اروپا بازخواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه گذشته از آغاز عملیات نظامی جدید ارتش این کشور موسوم به "چشمه صلح" در شمال شرق سوریه خبر داد؛ اقدامی که با واکنش تند بسیاری از کشورها بویژه کشورهای عربی و غربی رو به رو شده است.

این سومین عملیات نظامی غیر قانونی ارتش ترکیه در خاک سوریه است؛ پیش‌تر نیز آنکارا در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله  شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =