ظرفیت اسکان ۳۰ هزار زائر اربعین در ایلام ایجاد شد

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: با توجه به آغاز موج بازگشت زائران اربعین از مرز مهران ظرفیت اسکان ۳۰ هزار نفر شب در این استان ایجاد شده است.

قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از موکب محبان امیرالمومنین(ع) سه راهی کارزان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این ظرفیت در اقامتگاه ها، موکب ها و مساجد و تکایا  برای اسکان اضطراری زائران در زمان ازدحام جمعیت فراهم شده است.

وی تاکید کرد: همچنین در بخشنامه ای از تمامی فرمانداران خواسته شده است امکانات لازم برای اسکان و پذیرایی از زائران را در نظر بگیرند.

استاندار ایلام اضافه کرد: وزیر راه و شهرسازی و اعضای ستاد مرکزی اربعین در روزهای آینده با استقرار در مرز مهران وضعیت تردد را بررسی و تعداد اتوبوس های مورد نیاز برای حمل و نقل مناسب زائران را برآورد می کنند تا اقدامات لازم برای تامین ناوگان حمل و نقل انجام شود.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: حجم تردد زائران از مرز مهران در اربعین امسال از ابتدای ماه صفر تا امروز نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار برابر افزایش یافته و میانگین بالاترین خروج زائران از ۱۵۰ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر افزایش یافته است.

وی افزود: بالاترین تعداد برگشت زائران از مرز مهران در یک شبانه روز در اربعین سال های گذشته ۲۴۲ هزار نفر بود در حالیکه امسال پیش بینی ها از میزان برگشت ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر حکایت دارد.

استاندار ایلام تاکید کرد: هرچند امسال بیشتر زائران با خودروهای شخصی به مرز مهران مراجعه کرده اند و این مورد تا حدود زیادی از فشار ترابری زائران به خارج استان خواهد کاست اما باتوجه به حجم زیاد زائرانی که با وسایل نقلیه عمومی خود را به مهران رسانده اند نیاز به سه هزار دستگاه اتوبوس برون شهری ضروری به نظر می رسد.

به گزارش ایرنا، استاندار ایلام شامگاه شنبه ۲۰ ام مهرماه علاوه بر بازدید از موکب محبان امیرالمومنین(ع) بنیاد مستضعفان از سه راهی کارزان شهرستان سیروان نیز بازدید مرد.

سلیمانی دشتکی در مورد وضعیت سه راهی کارزان که محل تلاقی سه شهرستان ایلام، سیروان و چرداول است، گفت: این سه راهی یک مسیر حیاتی برای ۲ شهرستان سیروان و چرداول است که با ایجاد تقاطع غیرهمسطح موانع و نقاط حادثه خیز آن حذف می شود.

استاندار ایلام اضافه کرد: برای ایجاد این تقاطع بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان اعتبار لازم است و رئیس بنیاد مستضعفان کشور در جریان بازدید از این منطقه  قول های مساعد برای کمک به این مسیر را داد.

سه راهی کارزان در شهرستان سیروان استان ایلام در ۱۱۰ کیلومتری مرز مهران قرار دارد و محل تلاقی زائران اربعین از نقاط مختلف کشور است.شهرستان سیروان به مرکزیت لومار در ۶۰ کیلومتری ایلام قرار دارد.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی از معابر اصلی و مهم تردد خودروهای شخصی، کامیون های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات است.

پیش بینی می شود در ایام اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای تردد انتخاب کنند و هم اکنون به طور معمول در این ایام روزانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مرز مهران راهی عتبات عالیات می شوند.

۷۱۷۲/۶۰۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =