۳۷۷ غیرنظامی در جریان انتخابات اخیر افغانستان کشته و زخمی شدند

تهران- ایرنا- کمیسیون حقوق بشر افغانستان روز شنبه اعلام کرد: در چهارمین دور از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۳۷۷ غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری افق، کمیسیون حقوق بشر افغانستان عنوان کرد: در پی وقوع ۶۸ حمله در روز انتخابات ریاست جمهوری، تعدادی از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.

گزارش ارائه شده توسط کمیسیون حقوق بشر از ابتدای حضور مردم افغانستان تا پایان انتخابات ریاست جمهوری در ششم مهرماه به دست آمده است.

گزارش آمار بالای تلفات غیرنظامیان افغان در روز انتخابات ریاست جمهوری درحالی منتشر می شود که پیش‌تر نهادهای امنیتی گفته بودند که از وقوع ده‌ها حمله در روز انتخابات جلوگیری کرده اند.

بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ۲۲۰ نفر از کارمندان این کمیسیون در روز انتخابات از ۴۷۰ مرکز رأی‌دهی در ۲۳ ولایت نظارت کرده‌اند.

یافته‌های ناظران نشان می‌دهد که از آغاز تا پایان روند رأی‌دهی، یکهزار و ۲۶۰ مورد تخطی، تخلف یا جرم انتخاباتی ثبت شده که در این میان، ۱۴۱ مورد آن جرم انتخاباتی بوده و شامل حمله‌ مسلحانه و «تروریستی» بر کمپین های انتخاباتی، حمله‌ به مراکز رأی‌دهی و تهدید رأی‌دهندگان و کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی می شود.

یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنین نشان می‌دهد که بیشتر زندانیان در سراسر افغانستان، به دلیل نبود مراکز رأ‌ی‌دهی، از دادن رأی محروم شده‌اند.

چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تاریخ ششم مهرماه سال جاری برگزار شد. ۷۲ هزار نیروی امنیتی مسؤول تأمین امنیت این انتخابات بوده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =