برهم صالح خواستار پایان فوری عملیات نظامی ترکیه در سوریه شد

بغداد - ایرنا - در ادامه تلاش مقامات عراقی برای مهار تبعات ناشی از تهاجم نظامی ترکیه به شمال شرقی سوریه، رییس جمهوری عراق تلفنی با دبیرکل سازمان ملل و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد و خواستار پایان فوری عملیات نظامی ترکیه شد.

دفتر ریاست جمهوری عراق در بیانیه ای روز شنبه اعلام کرد که برهم صالح با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد،درباره اوضاع عراق و بحران در سوریه تلفنی گفت و گو کرده است. 

در این گفت و گو در خصوص تحولات اخیر در عراق، تلاش های انجام شده برای برقراری دوباره ثبات در کشور و انجام تحقیقات درباره حوادث خشونت بار اخیر و مجازات مقصران و مسوولان این حوادث تلخ که جان تعداد زیادی از عراقی ها را  گرفت، بحث و گفت و گو شد. 

برهم صالح همچنین درباره تحولات ناشی از حمله ترکیه به شمال سوریه با گوترش سخن گفت و این  اقدام ترکیه را به منزله یک تنش آفرینی خطرناک بر ضد امنیت منطقه دانست. 

رییس جمهوری عراق خواستار تمرکز  تلاش های بین المللی برای پایان دادن فوری به جنگ و جلوگیری از بروز فاجعه انسانی و همچنین ممانعت از  عناصر تروریستی جهت سازماندهی دوباره و تهدید منطقه و جهان شد. 

بیانیه دفتر ریاست جمهوری عراق همچنین حاکی است که برهم صالح با "فدریکا موگرینی" مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت و گو کرد و از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواست اقدامی فوری و جدی برای پایان دادن به عملیات نظامی ترکیه در سوریه، استفاده از راه حل های مسالمت آمیز برای حل مشکلات جاری و حمایت از مردم سوریه برای رسیدن به راه حلی سیاسی شد که حق آنان در داشتن امنیت، ثبات و صلح را تضمین کند. 

تهاجم نظامی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه و انتشار گزارش‌هایی از احتمال آزادسازی هزاران عضو داعشی که هم اکنون در اختیار گروه موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" (قسد) بسر می‌برند، نگرانی‌های جدی را در عراق ایجاد کرده است.

عراق تاکنون چندین بار رسما به تهاجم ترکیه به سوریه واکنش نشان داده و مخالفتش را اعلام کرده است.

رییس جمهوری عراق پیش تر در تماس های تلفنی جداگانه با عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر، محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب درباره تحولات مربوط به تهاجم نظامی ترکیه گفت و گو و رایزنی کرده بود. 

یکی از تبعات خطرناکی که هجوم ترکیه می تواند داشته باشد و در واکنش های رسمی بغداد به آن اشاره شده است، امکان بازگشت تروریست ها به عراق و سازماندهی مجدد آنها و تهدید بیش از پیش امنیت عراق است.

همزمان با این تحولات و انتشار گزارش هایی مبنی بر احتمال رها شدن ۱۳ هزار تروریست داعشی از سوی ترکیه که هم اکنون در زندان های قسد بسر می برند، نگرانی ها در عراق رو به افزایش است و از جمله شبکه تلویزیونی العهد عراق به این گزارش ها اشاره کرد. 

وزیر کشور اسبق عراق نیز در یادداشتی نسبت به احتمال عبور ۱۰ هزار داعشی از مرزها و ورود آنها به عراق در اثر تهاجم ترکیه هشدار داده است./  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =