پیشگیری رمز موفقیت برنامه‌های مقابله با اعتیاد است

تبریز - ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی گفت: اعتیاد یک مساله اجتماعی بوده و تنها راه مقابله با آن، فرهنگ سازی، پیشگیری و شخصیت‌سازی در بین نوجوانان و جوانان است.

به گزارش ایرنا، رضا استادرحیمی روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شهرستان خداآفرین با تاکید بر نقش مهم و موثر نهادهای جامعه پذیر در شکل دهی شخصیت درست به افراد افزود: این نهادها باید در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی به وظایف خود به درستی عمل کنند و حس مسئولیت پذیری را به منظور پیشگیری و مقابله با این پدیده در همه افراد ایجاد کنند.

وی از ابلاغ اجرای طرح «یاریگران زندگی» به دستگاه های اجرایی خبر داد و اظهار داشت: در راستای اجرای این طرح، فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر وظیفه همه دستگاه ها است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه خداآفرین از لحاظ  مواد مخدر جزو شهرستان های پاک است و مصرف مواد مخدر صنعتی و توهم زا در آن وجود ندارد، گفت: با توجه به پایین بودن میزان کشفیات در این شهرستان نیاز به شناسایی میزان آمار مصرف مواد مخدر در آن ضروری است.

استادرحیمی، با تاکید بر لزوم هوشیاری مسئولان جهاد کشاورزی خداآفرین نسبت به مراقبت در پیشگیری از کشت احتمالی شاهدانه ادامه داد: به موضوع کشفیات مواد مخدر در این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در نوار مرزی و ترانزیت بین المللی باید به دقت توجه شود.

فرماندار خداآفرین نیز در این جلسه گفت: این شهرستان در مبارزه با مواد مخدر نسبت به سایر شهرستان ها وضعیت مطلوبی دارد، اما این امر نباید موجب  غفلت مسئولان ذیربط از این آسیب اجتماعی شود.

علی امیری راد، با بیان اینکه در نیمه نخست امسال ۷۸ برنامه متنوع در حوزه مواد مقابله با اعتیاد اجرا و بیش از ۹۷ درصد مصوبات جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر عملیاتی شده است، افزود: در این مدت براساس سند بومی آسیب های اجتماعی و با وفاق، همدلی و تعامل با سایر دستگاهها برای اجرای ۸۵ برنامه از جمله برگزاری همایش در حوزه موادمخدر برنامه ریزی شده است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خداآفرین با اشاره به اینکه سند بومی آسیب های اجتماعی این شهرستان با تحلیل وضعیت موجود، طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی را با ۴ رویکرد شامل سازماندهی نظارت، حمایتی، آگاه سازی و مطالعاتی و پژوهشی برنامه ریزی کرده است، گفت: بر اساس این سند اختلافات ملکی، دعاوی خانوادگی، نزاع و درگیری دسته جمعی، مسایل اخلاقی و مواد مخدر به ترتیب آسیب های اجتماعی اولویت دار خداآفرین است. 

امیری راد، ادامه داد: با وجود اینکه مواد مخدر در اولویت پنجم آسیب های اجتماعی این شهرستان قرار گرفته، اما با توجه به اهمیت و ضرورت پیشگیری از سوءمصرف موادمخدر باید با رویکردهای پیشگیرانه، توانمند ساز و اجتماع محور در این حوزه تلاش شود.

وی با تاکید بر اینکه آموزش مهمترین بخش در پیشگیری از ابتلا به سوءمصرف مواد مخدر است، آگاهی بخشی عمومی بویژه برای جوانان و نوجوانان را در این زمینه ضروری دانست.

شهرستان خداآفرین با یک هزار و ۵۲۵ کیلومتر مربع مساحت در نوارمرزی رود ارس واقع است.
٧۴۶٨/۸۰۲۳/۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =