میزان تولید در اراضی پایاب سد خدا آفرین افزایش می‌یابد

اردبیل - ایرنا - نماینده مجری مهار آبهای مرزی در استان اردبیل از اجرای مطلوب طرح بزرگ پایاب سد خداآفرین خبر داده و گفت: اجرای این طرح موجب افزایش تولید در اراضی پایاب و کاهش مصرف آب می‌شود.

به گزارش ایرنا ، اسدالله محسن‌زاده روز شنبه در جریان بازدید نماینده سازمان خوار و بار جهانی(فائو ) از نواحی چهارگانه عمرانی اراضی پایاب سد خدا آفرین افزود: طرح

شبکه‌های فرعی و آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب در چهار ناحیه عمرانی یک ، ۲ ، سه و چهار عملیاتی شده است.

وی گفت: در ناحیه عمرانی یک در دشت فتحعلی مساحت دارای تخصیص به هکتار هزار و ۱۰۰ هکتار می‌باشد که تمامی این سطح توسط دستگاه‌های سنترپیوت به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شده ، ناحیه عمرانی یک در شرق دره رود نیز سه هزار و ۹۰۱ هکتار را شامل می‌شود که ۲۱۸ هکتار توسط کلاسیک ثابت ، ۲ هزار و ۶۵۰ هکتار توسط سنترپیوت ، ۷۵ هکتارتوسط سیستم کم‌فشار و ۹۵۸ هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری خواهد شد.

محسن‌زاده افزود: ناحیه عمرانی ۲ و بخشی از خلیللو نیز در سطح هزار و ۲۷ هکتار عملیاتی شده که سه هزار و ۳۴۹ هکتار به صورت کلاسیک ثابت ، ۶ و ۱۰۷ هکتار به صورت سنترپیوت و ۸۱۴ هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری خواهد شد.

نماینده مجری مهار آبهای مرزی در استان اردبیل همچنین گفت: ناحیه عمرانی چهار نیز ۱۰ هزار و ۴۲۹ هکتار را شامل می‌شود که ۹۲ هزار و ۲۲۴ هکتار به صورت کلاسیک ثابت و ۹۰۷ هکتار آن به صورت سنتر پیوت و ۲۹۸ هکتار آن به صورت اسپری بوم خواهد بود

وی ادامه داد: شبکه آبیاری و زهکشی سد احمدبیگلو در شهرستان مشگین‌شهر  نیز که ۲ هزار و ۳۵ هکتار را شامل می‌شود، هزار و ۴۷۵ هکتار به صورت کلاسیک ثابت آبیاری خواهد شد.

او هدف از بازدید کارشناسان سازمان فائو را مشاهده اقدامات انجام شده بی‌نظیر در شمال استان در راستای استفاده بهینه از منابع آبی و بهره‌وری از آن در تولید حداکثر محصول در واحد سطح ذکر کرد.

نماینده سازمان خواروبار جهانی فائو و مسئولان ذیربط در ادامه برنامه‌های بازدید خود از مرکز تحقیقات بین‌المللی پرورش شتر ۲ کوهانه در جعفرآباد بیله‌سوار نیز بازدید کردند.

طرح بزرگ پایاب سد خدا آفرین با درخواست رئیس‌جمهوری و تایید مقام معظم رهبری و اختصاص بخشی از یک میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای مهار آب‌های مرزی استان اردبیل از سال ۹۲ اجرایی شده است. 

۶۰۱۸/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =