گم شدن همراهان و گذرنامه معضل جدی زائران در ازدحام کربلا

بغداد – ایرنا – سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا به زائران ایرانی توصیه کرد: مراقب همراهان، وسایل همراه و گذرنامه خود باشند و پول کافی برای شروع و پایان این سفر همراه داشته باشند.

«میرمسعود حسینیان» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت که زائران ایرانی حتما پول کافی همراه داشته و سعی کنند به درستی در طول ایام زیارت اربعین چگونگی مصرف پول خود را مدیریت کنند تا با بی پولی مواجه نشوند.

وی مهمترین مشکلات گریبانگر سرکنسولی ایران در کربلا در ایام اربعین حسینی را گم شدن گذرنامه، مفقود شدن زائران یا بعضا سرقت پول دانست و گفت: مشکل دیگر انتقال این مسائل که در مرزها توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی و کنسولگری های ایران در شهرهای بغداد، بصره و نجف قابل حل است، به مقصد نهایی یعنی کربلا عنوان کرد.

حسینیان همراه داشتن گردن آویز که در آن اطلاعات زائران ثبت شده بسیار با اهمیت خواند گفت که تعدادی از زائران به دلیل فراموشی و آلزایمر یا کودکان همراه زائران مفقود شده اند که یکی از اسباب آن نبود گردن آویز همراه این زائران است.

وی با اشاره غافلگیر شدن موکب های حسینی به دلیل شروع زودهنگام زیارت اربعین حسینی خاطر نشان ساخت که خوشبختانه موکب ها اینک در اغلب مسیرها برای خدمات دهی به زائران برپا شده و از شدت و حدت مشکلات کاسته شده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا ابراز تاسف کرد که گزارش هایی از رها کردن زائران ایرانی توسط کاروان ها دریافت کرده که باعث سردرگمی بعضی از زائران شده است.

حسینیان اضافه کرد که طول زمان و مسیر پیاده روی تا کربلای معلا در اربعین حسینی و همزمان گرمای شدید هوا که عراق هنوز درگیر آن است به علاوه مشکلات هرساله حمل و نقل زائران در عراق در این ایام همچنان مهمترین چالش های اربعین به شمار می روند.

وی ادامه داد که در سایه این چالش ها و مشکلات، گزارش ها از احتمال افزایش جمعیت زائران ایرانی تا ۴ میلیون نفر و مشکلات گم شدن افراد مسن و دارای مشکل فراموشی و بیماری های عصبی و بعضا کودکان مزید بر علت شده است.

وی توصیه کرد که برای همراه داشتن این گونه افراد بهتر است روزهای قبل و یا بعد از ایام اصلی مراسم اربعین  برای سفر انتخاب شود و یا این که در ایام پر ازدحام از همراه آوردن افراد مسن و دارای بیماری های فراموشی وعصبی و کودکان یا معلولان خودداری کنند. 

زیارت اربعین حسینی در عراق یکی از با شکوه تر تجمع های معنوی در کره زمین است که معمولا میلیون ها انسان از داخل و خارج عراق در آن شرکت می کنند و در بین زائران خارجی، جمهوری اسلامی ایران بیشترین حضور را دارد.

طبق آخرین گزارش های سامانه سماح تاکنون نزدیک به ۳ میلیون زائر ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین امسال نام نویسی کرده اند./ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =