همایش طالقانی و زمانه ما آبان ماه امسال برگزار می‌شود

تهران-ایرنا- «همایش طالقانی و زمانه ما» به مناسبت چهلمین سالروز درگذشت‌ آیت الله طالقانی در روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان ماه امسال برگزار می شود.

«محمد مهدی جعفری» روز شنبه در نشست خبری همایش علمی پژوهشی طالقانی و زمانه ما که با حضور اعضای کمیته علمی این همایش برگزار شد،گفت: طالقانی از جمله مسلمانانی بود که تلاش کردند تا قرآن را به صحنه عمل زندگی مسلمانان بازگردانند و نشان دادند که قرآن و سنت برای همه عصرها و نسل‌ها پیام‌های زندگی بخش و سازنده دارد.
وی که از شاگردان طالقانی است، اضافه کرد:‌ طالقانی در زندگی کوتاه اما آموزنده خویش در گفتار و کردار در درون خانواده تا ایام اسارت همواره پیام ثقلین یعنی قرآن و سنت به عنوان دو عزیز به جا مانده از رسول اکرم (ص)، را به همگان رساند و در این راه از سرزنش هیچ سرزنش‌گری نترسید و نگرانی به دل راه نداد.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: بعد از گذشت ۴۰ سال از درگذشت این بزرگمرد ضمن پذیرش قصوری که ما بابت سکوت پیشه کردن و عدم معرفی اندیشه و شیوه زندگی ایشان داشتیم، قصد داریم در همایشی علمی و پژوهشی، علاقه‌مندان به تفکر و گفتمان آزادی، آگاهی، دادگری، مردم‌سالاری، رواداری، بردباری و شورا باوری با ارائه مقاله و کتاب، به تحلیل، بررسی، نقد، اصلاح و تکمیل آثار به جامانده از طالقانی، زندگی انسانی و سرشار از پیام متعالی او را به نسل جوان و آینده استمرار بخشند.
وی محفوظ داشتن اندیشه خدایی محورطالقانی  از مصادره به مطلوب توسط سازمان ها و افراد خاص را از اهداف این همایش عنوان کرد و افزود: اندیشه طالقانی همان الهیات توحیدی رهایی بخش است.
عضو اولین دوره مجلس شورای اسلامی با تاکید بر آنکه این همایش تحت تاثیر هیچ گونه دسته‌بندی سیاسی و گرایشات ایدئولوژیک نخواهد بود، خاطر نشان کرد: مقالات به روال همایش‌های علمی صرفا با معیارهای علمی بررسی خواهد شد و هیچ گونه سانسوری در کار نخواهد بود.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: دریافت مقالات همچنان ادامه دارد و پیش بینی شده در روزهای برگزاری همایش تا حدود ۲۰ مقاله ارائه شود و سایر مقالات هم پس از برگزاری همایش به صورت کامل منتشر خواهد شد.
جعفری با اشاره به انتشار مصاحبه‌های صوتی و مکتوب از چهره‌ها و شخصیت های ملی و صاحب نظر درباره طالقانی و اندیشه او پیش از آغاز همایش افزود: از دیگر اقدامات هیات اجرایی در حین برگزاری همایش ویژه نامه ای درباره آن مرحوم، برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد کمتر منتشر شده از ایشان در جهت ارائه چهره ای روشنتر از مرحوم طالقانی برای نسل جدید خواهد بود.
همایش طالقانی و زمانه ما در روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان ماه سال جاری به مناسبت چهلمین سالگرد درگذشت طالقانی در تالار قلم کتابخانه ملی در چهار نوبت صبح و بعداز ظهر برگزار خواهد شد.
 هادی خانیکی، محسن‌ آرمین، حسین رفیعی، اعظم طالقانی، مقصود فراستخواه ، محمد مهدی جعفری و هاشم‌آغاجری به عنوان اعضای کمیته علمی همایش طالقانی و زمانه ما معرفی شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =