۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۹
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83514202
۰ نفر

برچسب‌ها

منابع آبی یزد، ضعیف است

یزد - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با بیان اینکه وضعیت منابع آب این استان نسبت به کل کشور ضعیف است گفت: این خطه یکی از فقیرترین استان‌ها در این زمینه است.

محمد مهدی جوادیان زاده روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: میانگین بارش ۳۰ ساله استان ۹۳ میلی متر ، ۲۰ ساله ۸۹ میلی متر و ۱۰ سال گذشته هم ۸۲ میلی متر است که این آمار نشان از این است که ما در هر دهه حدود هفت میلی متر از این میزان بارش‌ها را از دست داده ایم.

وی اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد این کاهش باران به دلیل تغییر اقیلم است که این موضوع جهانی است اما در این استان به شکل نسبتا شدیدتری نمود پیدا کرده است.

جوادیان زاده افزود: نتیجه کاهش بارش این است ذخیره‌های منابع آب استان هر روز بیشتر از دست می دهیم بخاطر اینکه مصارف در بخش‌های مختلف روز به افزایش است و این باعث نگرانی است.

وی خاطر نشان کرد: تقریبا افزون بر ۹۰ درصد دشت‌های استان سطح آب‌های سفره‌های زیر زمینی آنها روبه افت است و با کسری مخزن آب مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: تنها در چند دشت استان کسری مخزن نداریم به علت اینکه  آب آن به حدی شور است که قابل بهره برداری نیست . 

یزد، رتبه ۳۰ کشور در میزان آب تجدیدپذیر 

جوادیان زاده میزان آب تجدید پذیر استان را ۷۵۰ میلیون مترمکعب بیان کرد و گفت: این استان در این زمینه در رتبه ۳۰ کشور قرار دارد.

وی اضافه کرد: همچنین از نظر کسری مخازن در رتبه هفت کشور است و این آمارها از خیلی وقت پیش  زنگ خطر را در استان به صدا آورده است. 

سازگاری با کم آبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد افزود: در این زمینه باید منابع آبی استان را مدیریت کرد تا در سال‌های خشکسالی با مشکل آب روبرو نشویم و چاره ای جز سازگاری با کم آبی را نخواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: به جای چشم دوختن بر منابع آبی که سرآبی بیش نیست باید برنامه سازگاری با کم آبی را در دستور کار خود قرار داد.

جوادیان زاده  از تدوین سند سازگاری کم آبی خبر داد و گفت: این سند آماده ارسال به کارگروه ملی سازگاری کم آبی است که به تصویب نهایی رسید.

وی مدیریت بر دشت‌های استان ، نصب کنتور بر چاههای کشاورزی و صنعتی و جلوگیری از برداشت بی رویه را از جمله  برنامه‌های این شرکت در راستای مدیریت منابع آب استان بیان کرد و افزود: امسال برنامه ریزی شده از ۱۶ دشت ممنوع بحرانی استان ، ۱۰ دشت به طور کامل  بر روی چاه‌های کشاورزی آنها کنتور حجمی هوشمند نصب شد و سایر دشت‌ها نیز با خاموشی چاه‌های کشاورزی در فصل زمستان ادامه داد.

نداشتن نگرانی در زمینه تامین آب شرب

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به نگرانی های موجود در زمینه تامین آب شرب استان گفت: هر چند شرایط کم آبی  و فقر منابع آبی در استان وجود دارد اما در این زمینه نگرانی وجود ندارد زیرا تامین آب شرب از وظایف حاکمیت است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از دریای عمان برای صنعت و بخش کشاورزی پربازده استان اختصاص یافته و قرار است با هزینه بخش خصوصی این طرح عملیاتی شود.

جوادیان زاده در ادامه  میزان بارندگی  سال آبی ۹۸ _ ۹۷ را ۱۲۰ میلی متر بیان کرد و افزود: این رقم نسبت به سال زارعی ماقبل ۷۱ درصد افزایش داشته است.

مسدود شدن ۲۷۷ چاه غیر مجاز

وی از مسدود کردن ۲۷۷ چاه غیر مجاز در استان خبر داد و گفت: از این چاهها حدود ۱۱.۷ میلیون متر مکعب آب مورد بهره برداری قرار می گرفت.

وی در ادامه به انتقال آب از خراسان به یزد و کرمان اشاره کرد و افزود: این موضوع در وزارت نیرو به جمع بندی رسیده و نیاز به مصوبه  شورای عالی آب دارد.

وی خاطر نشان کرد : در صورت تصویب طرح یاد شده انتقال آب از بهشت آباد منتفی می شود و در صورتیکه مورد تایید قرار نگیرد انتقال آب از بهشت آباد صورت می گیرد.

وی همچنین به معدن زرشک علی آباد اشاره کرد و گفت: بررسی ها اولیه نشان می دهد که این معدن به منابع آبی خسارت وارد می کند و به دلیل اینکه مطالعات مستند و دقیقی نداشتیم اکنون موضوع مطالعات آن شروع شده و شرح خدمات گسترده ای برای آن تعریف شده است.

جوادیان زاده افزود: چنانچه شرکت آب منطقه ای استان یک درصد احساس کند که انحرافی در مرحله مطالعات است به دلیل اهمیت حوزه که رگ حیاتی منابع آب در پایین دست  این منطقه است مخالفت و از آن جلوگیری می شود.

۲۰۸۸/ ۶۱۹۷

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha