خرید توافقی سیب درجه سه از باغداران

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: از ابتدای مهرماه تاکنون دو میلیون و ۴۳۰ کیلوگرم سیب درختی درجه سه از باغداران خریداری شده است.

به گزارش یکشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» این اقدام را به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی عنوان کرد.

وی افزود: در روزهای گذشته خرید توافقی سیب درختی درجه سه در استانهای آذربایجان غربی و سمنان آغاز شده و شرکت‌های روستایی سپاس، چونغرالوی پل و اتحادیه تعاونی‌های روستایی نقده در استان آذربایجان غربی و اتحادیه تعاونی روستایی استان سمنان با ایجاد مراکز خرید اقدام به خرید این محصول کرده اند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران پیش بینی کرد: با توجه به سال آور باغات سیب درختی کشور، تولید این محصول به بیش از ۳ میلیون و ۶۵۰  هزار تن در سطح کشور برسد که از این میزان حدود ۹۰۰ هزار تن به لحاظ سایز و کیفیت در رده سیب درختی درجه سه و صنعتی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه سیب درختی درجه سه قابلیت صادرات ندارد، تصریح کرد: این نوع سیب باید با استفاده در صنابع تبدیلی و تبدیل به کنسانتره و آبمیوه به بازارهای هدف صادراتی ارایه شود.

شیرزاد افزود: در روزهای اخیر قیمت سیب درختی درجه سه توسط واحدهای صنابع تبدیلی کاهش و به کمتر از ۵۰۰ تومان در هر کیلو رسیده بود که این رقم تکافوی هزینه های بالای تولید و معشیت باغداران را نمی داد.

وی اضافه کرد: به همین منظور با هدف تنظیم بازار این محصول سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مبادرت به خرید توافقی در سطح قطب های اصلی تولید سیب کشور کرد و  امیدوار است با همراهی کارگروه های تنظیم بازار بتواند نسبت به تعدیل قیمت این محصول در بازار به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان گام بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =