کنگره شعر عاشورایی و ششمین سوگواره تعزیه در کردستان برگزار می‌شود

سنندج - ایرنا - دوازدهمین کنگره شعر عاشورایی و شمشمین سوگواره تعزیه و مرثیه روایان عشق به مناسبت اربعین حسینی در استان کردستان برگزار می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان روز شنبه در نشستی با خبرنگاران به برنامه‌های این اداره‌کل به مناسبت اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: شمشمین سوگواره تعزیه و مرثیه روایان عشق روزهای ۲۸ و ۲۹ مهر ماه سال جاری در شهرستان‌های سنندج و بیجار برگزار می‌شود.

جلال قلعه‌شاخانی افزود: گروه تعزیه خوانی کشوری نیز در روز یکشنبه ۲۸ مهر در شهر سنندج و روز دوشنبه ۲۹ مهر در شهرستان بیجار به اجرای تعزیه می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه  هفته عکس اربعین حسینی  همزمان با دهه سوم مهر ماه جاری در شهرستان بیجار و همزمان با اربعین حسینی برگزار می شود، اظهار داشت: این برنامه  با همکاری فرمانداری، شورای اسلامی و شهرداری بیجار در راستای اعتلای مفهوم غنی عزاداری امام حسین (ع) در فرهنگ ایرانی برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اضافه کرد: این هفته در ۲ بخش شامل سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی و کارگاه آموزشی عکاسی دینی بر پایه فلسفه اشراقی «شهید آوینی» پیش‌بینی شده است.

قلعه‌شاخانی از برگزاری دوازدهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی در شهرستان قروه هم به مناسبت اربعین حسینی خبرداد و گفت: این کنگره به منظور  اشاعه فرهنگ و ادبیات آینی عاشورایی، شناسایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار فاخر فرهنگی و ادبی مرتبط با عاشورا به مدت ۲ روز از اولآبان ماه سال جاری در شهرستان قروه برگزار می شود.

وی تاکید کرد: بخش شعر این کنگره شامل تمامی مباحث مرتبط به نهضت عاشورایی است و در این بخش شعرا در دو رده سنی جوانان زیر ۳۰ سال و بزرگسالان بالای ۳۰ سال آثار خود را به زبان فارسی به دبیرخانه کنگره ارسال کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان یادآور شد: در بخش ویژه کنگره شعر عاشورایی نیز شاعران اشعار خود را با موضوع شهدای کردستان به ویژه شهدای مدافع حرم به زبان‌های فارسی، کردی و ترکی به دبیرخانه ارسال کردند.

۹۹۳۶/۹۱۰۲
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =