۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۸
کد خبرنگار: 2087
کد خبر: 83514123
۰ نفر

برچسب‌ها

چون زائری جامانده از پابوس

سمنان- ایرنا- «چون زائری جامانده از پابوس»، قسمتی از یک غزل از کتاب شعر «رودی که جریان را عوض کرد» از سروده‌های «شکیبا غفاریان» است که ۲۹ غزل دارد.

شکیبا غفاریان از شاعران عضو دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان سمنان و شهرستان شاهرود است و انتشارات سوره مهر کتاب وی را منتشر کرده است.

در فرازی از مقدمه کتاب آمده است: «شعر و تمام قوالب آن همواره محملی برای اندیشه‌های ژرف بوده و خواهد بود و همیشه شعرهایی که تنها به صورت فرم پرداخته‌اند، خیلی زود از اذهان مردم آگاه و شعر دوست، رخت بر بسته‌اند. مستقل از اینکه چیدمان کلمات در کنار هم و ساختن جملات به خودی خود ایجاد معنا می‌کند، شعر به عنوان یک گونه ادبی می‌تواند ابزاری موثر در ایجاد شکوفایی و انتقال مفاهیم انسانی با اهداف متعالی باشد.»

در بخشی دیگر از این مقدمه آمده است: « پرداختن به رویدادهای بزرگ اجتماعی همچون انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس با بهره گیری از مفاهیم و نمادهای ارزشی همانند واقعه عظیم عاشورا ، گامی در جهت ماندگاری شعر و از آن مهم تر انسان سازی است. نسل جوان شاعران انقلاب ، شاخه های نورسته درخت تناور باور و اعتقاد ، بی تردید نیازمند تکیه گاهی برای رشد و بالندگی هستند.»

کتاب «رودی که جریان را عوض کرد» در ۵۲ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه در قطع رقعی از سوی حوزه هنری استان سمنان منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بخشی از کتاب

آشفته‌ام امشب من از کابوس می‌ترسم

از این همه احساس نامحسوس می‌ترسم

دیگر میان زنده‌ها جایی برایم نیست

دفنم کنید از ناله‌ی ناقوس می‌ترسم

تکلیف شب را با صدای شمع روشن کن

پروانه‌ام کم سو شود فانوس می‌ترسم

پارو بزن این چند روز مانده از من را

ای ناخدا از موج اقیانوس می‌ترسم

سی سال جورعشق‌بازی را کشیدم من

هندوستانم گرچه از طاووس می‌ترسم

از بس هوای چشم‌های من شمالی شد

از رشت، از بابلسر و چالوس می‌ ترسم

ترسم مرا از آستانت دور بندازند

چون زائری جامانده از پابوس می‌ترسم

۷۳۵۹/۶۱۰۳

اخبار مرتبط