۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۵
کد خبرنگار: 2087
کد خبر: 83514009
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از سه هزار سمنانی در پویش نذر خون شرکت کردند

سمنان- ایرنا- مدیرکل اهدای خون استان سمنان گفت: سه هزار و ۶۴۸ نفر از مردم این استان در پویش اهدای آگاهانه خون در ماه محرم شرکت کردند.

اسفندیار عزیزی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: پویش نذر اهدای آگاهانه خون همزمان با آغاز ماه محرم، همزمان با سراسر کشور در استان سمنان آغاز شد و تا اربعین شهادت امام حسین(ع) ادامه دارد.

وی افزود: سه هزار و ۶۴۸ نفر بعد از فراخوان این پویش به منظور اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون در استان سمنان مراجعه کردند که از این تعداد ۲ هزار و ۸۴۷ نفر از مراجعه‌کنندگان موفق به اهدای خون شدند.

عزیزی با اشاره به اینکه بیشترین گروه خونی اهدا شده در استان سمنان در پویش نذر خون امسال A مثبت و O مثبت بود، عنوان کرد: از میان این افراد، ۲ هزار و ۵۶۲ نفر خون، ۲۷۳ نفر پلاسما و ۱۲ نفر نیز پلاکت اهدا کردند.

وی اظهار داشت: افرادی که تاکنون به دلیل ازدحام مراجعه‌کنندگان موفق به مشارکت در پویش نذر و اهدای خون نشدند می‌توانند برای ثبت‌نام و شرکت در این پویش به سامانه نوبت‌دهی به نشانی اینترنتی http://Nobatdehi.ibto.ir و یا به صورت حضوری به پایگاه های انتقال خون در سراسر استان مراجعه کنند.

عزیزی با اشاره به اینکه برخی شهروندان بنا به دلایلی نمی‌توانند خون اهدا کنند، بیان کرد: این افراد می‌توانند پلاسما و پلاکت خون‌شان را اهدا و در پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز مشارکت کنند و جان بیماران را نجات دهند.

وی، هدف از اجرای پویش نذر خون را تامین نیازهای ذخایر خونی استان در قالب نیت خیرخواهانه شهروندان در ماه های محرم و صفر بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پایان مرداد امسال ۶۲ هزار ۱۸۲ نفر به پایگاه های انتقال خون استان سمنان مراجعه کردند، گفت: از این تعداد ۵۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان بیان کرد: علاقه مندان به شرکت در پویش نذر اهدای خون در شهرستان سمنان می‌توانند از ساعت هفت و ۳۰ تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه در روزهای فرد و از ساعت هفت و ۳۰  تا ۱۹ در روزهای زوج و در شهرستان شاهرود، دامغان و گرمسار از ساعت هشت تا ۱۳ هر روز به مراکز و پایگاه‌ها برای اهدای خون نظر مراجعه کنند.

سمنان استان اول کشور در شاخص اهدا به ازای هر یکهزار نفر است، این شاخص در کشور ۲۷ و در استان سمنان ۴۶ اهداکننده است، ۷۹ درصد اهداکنندگان خون در استان اهداکننده مستمر هستند.

۷۳۵۹/۶۱۰۳

اخبار مرتبط