۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83514002
۰ نفر

برچسب‌ها

تولوز، مرکز شنبه اعتراضی جلیقه‌زردها

تهران - ایرنا - معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت امروز(شنبه) و برای چهل وهشتمین شنبه متوالی اعتراضی در حالی به خیابان‌های فرانسه آمده‌اند که شهر "تولوز" به عنوان مرکز این اعتراض‌ها تعیین شده است.

به گزارش روزنامه «ون مینوت» فرانسه، تولوز امروز دژ جلیقه زردها و مرکز تظاهرات ملی است.

پس از گذشت ۴۸ هفته، جلیقه زردها در خیابان های شهر تولوز یک بار دیگر بسیج می شوند. این شهر میزبان جنبش اعتراضی است که از۲۶ آبان سال ۱۳۹۷(۱۷ نوامبر ۲۰۱۸) راه اندازی شد.

این رویداد در تولوز، از ساعت ۱۴ به وقت محلی آغاز می شود و همانند آنچه در ماه های گذشته اعلام شده، میدان "کاپیتول" تولوز بار دیگر به روی معترضان بسته خواهد بود.

هر کسی که در این محدوده تظاهرات کند ۱۳۵ یورو جریمه خواهد شد. در جریان تظاهرات شنبه گذشته، نزدیک به یکهزار جلیقه زرد در خیابان های تولوز راهپیمایی کردند.
در این پیوند، روزنامه منطقه ای "لا دپش دو میدی" نوشت: انتظار می رود امروز هزاران نفر از جلیقه زردها در تولوز گرد هم آیند.

به گزارش این روزنامه فرانسوی، آمار و ارقام اعلام شده در شبکه های اجتماعی برای تعداد تظاهرکنندگان متغیر است اما پلیس ملی تخمین می زند که تعداد آنها سه برابر بیشتر از شنبه هفته گذشته یعنی حدود سه هزار نفر باشد.

طبق معمول، قرار ملاقات جلیقه زردها در ساعت ۱۴ و در منطقه "ژان ژورس" و ایستگاه مترو آن تعیین شده است.

«ژان مارک مارتینه» (Jean-Marc Martinez) رئیس فدراسیون تجاری مرکز شهر تولوز می گوید: این شهر تأثیرگذارترین شهر فرانسه است. چه صد و چه صد هزار نفر، جلیقه زردها مانع از کسب و کار ما در چهل و هشتمین شنبه اعتراض ها خواهند بود.

به نوشته تارنمای مجله اینترنتی جلیه زردها، تجمع های امروز تولوز به بخشداری اعلام نشده است.

روزنامه "اکتو" فرانسه نیز نوشت: این یک فراخوان ملی است که از سوی معترضان در شبکه های اجتماعی در شهر تولوز برنامه ریزی شده است. در فیس بوک، جلیقه زردها راهپیمایی خود را برای اعتراض به حقوق بازنشستگی و دموکراسی، عدالت اجتماعی، مالی و زیست محیطی" اعلام کرده اند.

طبق معمول، معترضان پس از پیوستن به یکدیگر، در اوایل بعد از ظهر، مقابل ایستگاه مرکزی مترو، شاهرگ های حیاتی شهر را به محاصره خود در می آورند.
این رسانه فرانسوی یادآور شد: در اعتراض های هفته چهل وهشتم که در شهر تولوز برگزار شد، هزار نفر جمع شده بوند که در جریان آن یک پلیس زن که بر روی زمین افتاده بود توسط یک معترض مورد ضرب و شتم قرار گرفت و فرد معترض هم دستگیر شد.

همانند هفته های گذشته، تجمع های معترضان باعث ایجاد اختلال در حمل و نقل عمومی می شود و حمل و نقل در مرکز شهر به حالت تعلیق در آمده است.دیگر شهرهای فرانسه از جمله پاریس هم که در ابتدای شکل گیری جنبش جلیقه زردها به عنوان مرکزیت و محوریت اعتراض های ضد نظام سرمایه داری بود، امروز هم شاهد حضور معترضان خواهد بود.

بر اساس اعلام تارنمای اعلام تظاهرات"دموسفر" ( Demosphere)، امروز دو تجمع در پاریس از میدان "بستی"( Bastille) و میدان "سن پیر"(Place Saint Pierre) برنامه ریزی شده و اعتراض ها تا شامگاه ادامه خواهد داشت.

شورش علیه انقراض در پاریس

همچنین به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، در پاریس، امروز فعالان شورش علیه انقراض به تجمع های خود ادامه می دهند. جلیقه زردها به فعالان زیست محیطی پیوسته اند و بسیاری از سازمان های مردم نهاد همچنان بسیج می شوند تا به سازمان ملل متحد بر اساس یک پیمان چند ملیتی و محیط زیستی فشار وارد کنند.

به گفته معترضان این جنبش، هدف از این شورش حمایت از مذاکرات سازمان ملل متحد در هفته آینده در ژنو به نفع پیمان نامه ای چند ملیتی است که احترام به حقوق بشر و محیط زیست را الزام می کند.

امروز ۲۰۰ سازمان غیر دولتی در ژنو خواستار اعتراض شدند.

تظاهرات جلیقه زردها و جنبش ضد نظام سرمایه داری که از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ آغاز شده همچنان ادامه دارد و تا کمتر از ۴۰ روز دیگر به یک سالگی خود می رسد.کشاورزان معترض فرانسوی نیز هفته گذشته با مسدود کردن بزرگراه‌ها و جاده‌های این کشور، به جمع مخالفان ضد سیاست‌های «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه پیوستند.

کشاورزان فرانسوی در اقدامی اعتراض آمیز و با استفاده از صدها تراکتور، اغلب بزرگراه ها و جاده های فرانسه را مسدود کردند.

این حرکت اعتراضی پیشتر در شبکه های اجتماعی فرانسه هماهنگ شده بود و به صورت همزمان در بسیاری از مناطق این کشور برگزار شد.

اعتراض کشاورزان فرانسوی در حالیست که تظاهرات جلیقه زردها علیه نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت مکرون، روز شنبه گذشته برای چهل و هفتمین بار متوالی برگزار و در برخی شهرهای این کشور به درگیری با نیروهای پلیس منجر شد.

علاوه بر این، در پاریس، برگزاری تجمع فعالان زیست محیطی در یک مرکز تجاری واکنش پلیس را به دنبال داشت. این تجمع تا حوالی ساعت چهار بامداد به وقت محلی ادامه داشت.

ناآرامی های ۱۱ ماه گذشته در فرانسه تا کنون ۱۱ کشته برجای گذاشته و طبق آخرین آمارهای رسمی که «کریستف کاستانر»  وزیر کشور فرانسه اعلام کرده، حدود ۲۵۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و ۱۷۱۷ نفر از بین نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده اند.

۱۰۷۱
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =