۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83513960
۰ نفر

برچسب‌ها

هند و چین بر اهمیت مبارزه با تروریسم تاکید کردند

دهلی نو-ایرنا- نارندرا مودی نخست وزیر هند و شی جین پینگ رییس جمهوری چین در دومین روز از دیدار غیر رسمی خود در ایالت تامیل نادو بر اهمیت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تاکید کردند.

نشریه "تایمز او ایندیا" روز شنبه گزارش داد: ویجی گوخال معاون وزیر امور خارجه هند در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص دیدار رهبران هند و چین گفت: هر دو طرف توافق کردند در جهانی که به صورت روز افزون پیچیده تر می شود، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: مذاکرات در فضایی بسیار دوستانه برگزار شد و رهبران دو کشور در فضایی صمیمی با یکدیگر مذاکره کردند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند پس از دیدار خود با رییس جمهوری چین گفت:ارتباطات راهبردی میان دو کشور افزایش یافته است. هند و چین  نخواهند گذاشت تا تفاوت ها به اختلاف های بزرگ تبدیل شوند. دو کشور به صورت دوستانه اختلافات خود را حل خواهند کرد.

شی جین پینگ نیز گفت: ما در یک گفت و گوی شفاف و دوستانه شرکت کردیم و در خصوص مسایل دو جانبه به مذاکره پرداختیم. چین و هند خواهند توانست همکاری نزدیک تر با یکدیگر داشته باشند.

به گفته ویجی گوخال معاون وزیر امور خارجه هند، مساله کشمیر و تقسیم بندی جدید هند در لاداخ  در مذاکرات میان مودی و شی جین پینگ مطرح نشده است.

وی در این خصوص گفت: در این دیدار مساله کشمیر مطرح نشد. در هر صورت موضع ما بسیار مشخص است. کشمیر بخش جدایی ناپذیر هند است.

چین با تصمیم دولت هند برای جدا سازی لاداخ از جامو و کشمیر و  قرار گرفتن آن در نظارت مستقیم دولت هند مخالفت کرده است.

هند و چین دارای ۴ هزار  کیلومتر مرز مشترک هستند که در مورد بیشتر آن با یکدیگر اختلاف دارند.

دهلی نو و پکن از سال 2003 میلادی تاکنون بیش از  19 بار یکدیگر در خصوص اختلافات مرزی گفت و گو کرده اند اما این مذاکرات نتیجه ای نداشته است.

رییس جمهوری چین امروز هند را به مقصد نپال ترک خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =