۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۵
کد خبرنگار: 1003
کد خبر: 83513887
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عقل ظاهربین عاجز از وصف عظمت اربعین

ایلام - ایرنا - براستی چه نیرویی این جمعیت عظیم از مرد و زن و پیر و جوان را در گرمای مهران به این نقطه مرزی کشانده است، با کدامین توجیه مادی و دنیوی می‌توان این شور و اشتیاق وصف ناپذیر را بیان کرد، این جمعیت میلیونی چگونه رنج این سفر چند روزه را به جان می‌خرند و قدم در این وادی مقدس می‌گذارند.

به گزارش ایرنا، عقل ظاهربین می‌گوید چه منفعتی در این حرکت است اما وقتی با چشم دل می‌نگری و باطن امر را جستجو می‌کنی زیبایی‌هایی را مشاهده می‌کنی که با عقل سر قابل فهم نیست.

براستی چرا شور حسینی و حرارت دشت نینوا پس از هزار و ۴۰۰ سال سرد و کمرنگ نمی‌شود، چه چیز میلیون‌ها عاشق دلسوخته از اقصی نقاط ایران زمین را به مهران این محل عروج ۶ هزار شهید دوران دفاع مقدس رسانده است تا از این مرز خود را به کربلای معلی برسانند.

همه آمده‌اند تا بیش از هزار سال پس از شهادت اباعبدالله و یاران باوفایش اعلام کنند اگر روز عاشورا طفل ۶ ماهه خود را برای اعتلای اسلام و سیره اهل بیت(ع) فدا کردی امروز شیعه به داشتن این جمعیت آگاه و بصیر به خود می‌بالد.

وارد شهر مهران و مسیر پل زایر تا پایانه مرزی که می‌شوی جمعیتی را می‌بینی که برای زیارت حرم یار لحظه شماری می‌کنند. افراد کهنسال در کنار کودکان خردسال و حتی شیرخواری را در میان جمعیت می‌بینی که با صلابت خود را به پایانه مرزی مهران رسانده‌اند.

خبرنگار ایرنا مستقر در مرز مهران با تعدادی از آنها هم کلام شده است، علی حسین جمالیان پیرمرد ۶۷ ساله اهل شهرستان ابهر می‌گوید: سومین سفر کربلای خود را تجربه می‌کند ولی انگار نخستین بار است که به حرم اباعبدالله(ع) مشرف می‌شود و اشتیاقش برای دیدن حرم امام حسین(ع) و ابوالفضل العباس(ع) لحظه به لحظه بیشتر می‌شود.

 صغری ناصرزاده بانوی ۵۹ ساله‌ای از شهرستان الیگودرز نیز می‌گوید: با اینکه فاصله چندانی با ورود به خاک عراق ندارم اما هنوز باور نمی‌کنم امسال اسمم جزو زیارت کنندگان حرم اباعبدالله(ع) در ایام اربعین باشد.آقا امسال خود شرایط و لوازم سفر را برایم مهیا کرد و گرنه تا چند روز پیش برنامه‌ای برای حضور در مراسم و راهپیمایی اربعین نداشتم.

وی ابراز امیدواری کرد: بتواند از این سفر معنوی توشه‌ای قابل اتکا و معنوی به یادگار داشته باشد.

محمدرضا لطیفی جوان ۳۲ ساله کرجی دیگر زائری است که با وی همکلام می شوم. می‌گوید: در شرایط حساس ایران اسلامی که امروز مورد هجمه سنگین تبلیغاتی و تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته است بر خود واجب دیدم با حضور در راهپیمایی اربعین ۹۸ به جهانیان و سردمداران زر و زور و اعراب مرتجع عرب منطقه بگویم اقتدار شیعیان در راستای اعتلای جهان اسلام روز به روز بیشتر می‌شود.

وی تاکید کرد: جهانیان بدانند اگر امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری قمری تنها ۷۲ یار با وفا را کنار خود دید، امروز جوانان ایران اسلامی اجازه نخواهند داد عاشورایی دیگر تکرار شود و پشت سر رهبر خود در راه عزت مکتب اهل بیت(ع) از هرگونه جانفشانی دریغ نخواهند کرد.

اربعین ۹۸ در مرز بین‌المللی مهران امسال قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست و جمعیت عبوری به حدی زیاد و گسترده است که دوربین‌ها از نمایش این عظمت عاجز و ناتوانند.

حجم تردد زائران از مرز مهران در اربعین امسال از ابتدای ماه صفر تا امروز نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار برابر افزایش یافته و میانگین بالاترین خروج زائران از ۱۵۰ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر افزایش یافته است.

 بالاترین تعداد برگشت زائران از مرز مهران در یک شبانه روز نیز در اربعین سال های گذشته ۲۴۲ هزار نفر بود در حالیکه امسال پیش بینی ها از میزان برگشت ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر حکایت دارد.

بر اساس آخرین آمار تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از ابتدای ماه صفر تاکنون از مرز مهران تردد کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود تا پس از پایان مراسم اربعین و بازگشت زائران این تعداد از سه میلیون نفر فراتر رود.
گزارش: حسن کهزادیان

۶۱۱۹/۶۰۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =