معافیت کالاهای اساسی وارداتی از پرداخت ۴ درصد مالیات علی‌الحساب

تهران- ایرنا- با بخشنامه جدید هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، مبنای محاسبه مالیات علی الحساب ۴ درصدی واردات از مجموع ارزش گمرکی و حقوق و عوارض ورودی به ارزش گمرکی مندرج در اظهارنامه تقلیل یافت.

حدود سه سال پیش بود که بخشنامه افزایش مالیات علی الحساب واردات از 2 به چهار درصد، صدای برخی فعالان اقتصادی را بلند کرد، اما در نهایت، چندی بعد دستورالعمل دریافت مالیات علی الحساب از واردکنندگان کالا به تصویب رسید و اجرا شد.

بر اساس این دستور العمل، واردات قطعی کالا توسط کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول پرداخت مالیات علی الحساب واردات کالا به نرخ  چهار درصد ارزش گمرکی مندرج در اظهارنامه گمرکی است.

حالا در بیست‌ونهمین جلسه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، تغییراتی در دستورالعمل دریافت مالیات علی‌الحساب از واردکنندگان کالا اعمال شد.

بر این اساس کالاهای اساسی از پرداخت ۴ درصد مالیات علی‌الحساب واردات معاف شدند. همچنین واحدهای تولیدی دارای پروانه معتبر، سازمان‌های دولتی و تعاونی‌های مرزنشینان و کالاهای وارداتی معاف از پرداخت حقوق ورودی ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی مشمول پرداخت مالیات علی‌الحساب ۴ درصد نمی‌شوند.

با بخشنامه جدید این هیات، مبنای محاسبه مالیات علی الحساب ۴درصد واردات از مجموع ارزش گمرکی و حقوق و عوارض ورودی به ارزش گمرکی مندرج در اظهارنامه تقلیل یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =