کردهای سوریه نامردی آمریکا را هرگز فراموش نخواهند کرد

پکن- ایرنا- تایمز آسیا در تازه ترین گزارش خود ضمن اشاره به اینکه آمریکا با خروج از شمال سوریه به کردها از پشت خنجر زده است، نوشت: کردهای سوریه این نامردی واشنگتن را هرگز فراموش نخواهند کرد.

این رسانه شرق آسیا روز یکشنبه در گزارشی نوشت آمریکا با این تصمیم، مورد انتقاد گسترده متحدان و غیرمتحدان خود قرار گرفته و حتی ناتو نیز از پنتاگون به صراحت انتقاد کرده است.

این گزارش تصریح می کند که درست وقتی آمریکا دم از خروج از سوریه می زد، ترکیه حملات شدیدی را علیه کردها آغاز کرد و نامردی آمریکا برای کردها مشخص شد.

تایمز ادامه می دهد که ناتو عملیات ترکیه علیه کردها در شمال سوریه را نه تنها مورد انتقاد قرار داده بلکه آن را حرکتی برای نابود کردن کردها در مرز با ترکیه دانسته است.

رسانه گروهی قاره آسیا نوشت که رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در گفت و گوی تلفنی که با دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در روز یکشنبه گذشته داشته چراغ سبز برای این حمله گرفته است.

نشریه با اشاره به اینکه در شروع این حملات ۲۰۰ هزار نفر در منطقه بیخانمان شده است، خاطر نشان کرد: کردهایی که در سال های گذشته پیاده نظام آمریکا برای مبارزه با تروریست های داعش بودند، با نامردی آمریکا در منطقه رها شدند و مورد حمله ترکیه قرار گرفتند.

تایمز نوشت در کنار محکومیت بین المللی علیه ترکیه به دلیل حمله به کردهای شمال سوریه، انتقادهای داخلی نیز از اردوغان افزایش یافته و احزاب این کشور از جمله حزب جمهوری خلق اعلام کرده است که اقتصاد ترکیه در وضع خوبی بسر نمی برد و این حمله می تواند نابسامانی های اقتصادی ترکیه را بیشتر کند.

گزارش حاکی است که حزب جمهوری خلق راه برون رفت از این بحران را ارتباط بین آنکارا با دمشق و صلح میان طرفین دانسته است.

کمال آلام تحلیلگر مسایل سوریه در گفت و گو با این رسانه می گوید ترکیه کم تلفات نخواهد داد این جنگ برای آنکارا سودی ندارد و شرایط خوبی برای این کشور رقم نخواهد زد.

گزارش اضافه می کند تحلیلگران و ناظران منطقه ای نیز اعتقاد دارند ترکیه بهای سنگین جانی و مالی برای این حمله پرداخت خواهد کرد. 

تایمز نوشت ترکیه شاید با چراغ سبز آمریکا وارد این نبرد شد اما واشنگتن همین حالا برای تحریم آنکارا آماده شده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =