۱۴۰۰ مرکز جهادکشاورزی در کشور زیرپوشش طرح نظام نوین ترویج قرار دارد

مهاباد- ایرنا- معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات کشاورزی گفت: در حال حاضر یکهزار و ۴۰۰ مرکز جهاد کشاورزی در مناطق مختلف کشور زیرپوشش طرح نظام نوین تروج قرار دارد.

علی‌اکبر مویدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در میاندوآب اظهار داشت: طرح نظام نوین ترویج کشاورزی از سه سال پیش در سراسر کشور اجرایی شده‌ و قرار است در قالب این طرح یافته‌های تحقیقاتی و برنامه‌ها با سرعت بیشتری در اختیار چهار میلیون بهره‌بردار کشاورزی کشور قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه یافته‌های تحقیقاتی در کشور زیاد است، ادامه داد: انتقال این یافته‌ها به بهره‌برداران بخش کشاورزی با مشکل مواجه بود که با اجرای طرح نظام نوین ترویج در کشور این مشکل رفع شده است.
وی اظهار داشت: این مراکز به امکانات موردنیاز از جمله مکان و همچنین به امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مجهز شده و علاوه بر این حدود هفت هزار و ۷۰۰ نفر از کارشناسان کشاورزی طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده است.
«مویدی» با بیان اینکه در همین چارچوب مراکز جهاد کشاورزی به پهنه تقسیم‌بندی شده‌، گفت: به تعداد کارشناسان کشاورزی در کشور هفت هزار و ۷۰۰ پهنه وجود دارد که مسوولیت هر کدام به عهده یک کارشناس واگذار شده و این امر موجب شده است تا نظام مدیریت دانشی راه‌اندازی شود.
معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات کشاورزی کشور گفت: براساس برنامه‌ریزی های انجام شده زمینه حضور محققان مراکز تحقیقاتی نیز در این مراکز فراهم شده است. 
وی با اشاره به اینکه هر مرکز یک نفر محقق معین دارد، افزود: این محققان وظیفه دارند که به طرح‌ها سرکشی کرده و اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنند.
وی گفت: به یقین در کنار هم بودن تحقیقات، آموزش و ترویج در حوزه اجرایی با همکاری مردم و شرکت‌های فنی کشاورزی می‌تواند تحول بسیار بزرگی در تولید و افزایش تولید محصولات کشاورزی ایجاد کند. 
مویدی بیان کرد: به واسطه چنین اقداماتی کشاورز می‌تواند با درآمدزایی بیشتر به کشور در بخش کشاورزی کمک کند و به رونق بخش کشاورزی که در واقع یک اقدام ضدتحریمی قلمداد می‌شود، منجر خواهد شد و تنها بخشی که بهتر می‌تواند در برابر تحریم‌های ظالمانه ایستادگی کند بخش کشاورزی است‌.
وی افزود: این مهم منشا اجرای اقدامات مناسبی در آذربایجان‌غربی است بطوری که در این استان در مراکز آموزش کشاورزی تحولات اساسی صورت گرفته و کارشناسان این مراکز از نظر علمی از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند.
وی گفت: همچنین در راستای احیای دریاچه ارومیه طرح‌های آموزشی و ترویجی مناسبی در آذربایجان‌غربی اجرا شده و در بازدید از مزارع و باغ‌های این شهرستان شاهد اجرای این طرح‌ها بودیم که به ذخیره‌سازی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد آب در حوزه دریاچه ارومیه منجر شده است.
معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات کشاورزی کشور به همراه مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی کشور به منظور بازدید از روند اجرای طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، کسب و کار و اشتغال زنان روستایی، فعالیت‌های اعضای صندوق اعتبارات خُرد زنان روستایی و مرکز جهادکشاورزی باروق به میاندوآب سفر کرده است.

شهرستان میاندوآب با بیش از ۸۰ هزار هکتار یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.
۹۸۷۱/۶۱۸۵/۳۰۷۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =