۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۸
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83513774
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندارد جلوی واردات کالاهای مجهول به کشور را می‌گیرد

کرمان - ایرنا - معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد گفت: این سازمان قاطعانه جلوی واردات کالاهای مجهول و بدون هویت به کشور را می‌گیرد و در این زمینه فشارها را به جان خریدیم که از ایمنی و سلامت جامعه دفاع کنیم.

به گزارش ایرنا، مسلم بیات روز شنبه در آیین تجلیل از واحدهای تولیدی برتر استان کرمان و گرامیداشت روز جهانی استاندارد افزود: برخی سودجویان خارجی به واسطه تامین نیازها در فضای تحریم اقدام به تولید و عرضه کالای بی‌کیفیت به کشور می‌کنند و استاندارد با نظارت بر واردات مواد اولیه تولید کنندگان داخلی، فعالیت بدون دغدغه‌ای را برای آنان فراهم کرده است.

وی اظهار داشت: استاندارد ابزار استراتژیک برای خوب بودن است لذا بسته این سازمان برای محصولات صادراتی ایران در نظر گرفته شده است.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد گفت: کالاهای استاندارد صادرات شده در سطح جهانی ارزیابی انطباق می شوند و یکی از کارکردهای استاندارد زبان فنی در مبادله کالا و خدمات است.

وی ادامه داد: بسیاری از گرفتاری‌های امروز جامعه ناشی از فقدان به کارگیری استانداردها است و استاندارد اخلاقی در بخش تولید و سایر می‌تواند بر بهبود کیفیت زندگی ما نقش داشته باشد.

بیات با بیان اینکه انسان باید آگاهانه انتخاب کند و کار استاندارد آگاهی بخشی به جامعه برای انتخاب اصلح است اضافه کرد: سازمان ملل ۲۲ هزار و ۸۰۰ استاندارد بین‌المللی را تا سال ۲۰۳۰ تعریف کرده و یکی از آنان کیفیت آموزش‌ها است.

وی افزود: ۴۵هزار متخصص از ۱۴۲ کشور با سازمان جهانی استاندارد مشارکت می‌کنند و ایران رتبه ۲۱ را در این بین دارد لذا سرمایه‌های اجتماعی باید در تدوین و پیاده‌سازی استانداردها مورد توجه قرار گیرند.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد با اشاره به فلسفه وجودی این سازمان گفت: استاندارد سندی است که می‌تواند ویژگی ها، الزامات، مشخصات و راهنمایی‌ها را به افراد ارائه کند تا به صورت مستمر از آن استفاده شود اما در کشور استاندارد تنها در بخش تولید مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری برای ۸۰ میلیون نفر باید بر اساس دقت و صحت باشد عنوان کرد: اگر روش‌ها تغییر کند، نتایج بهبود می‌یابد و این نگاه استاندارد از بهره‌برداری است.

بیات با بیان اینکه زمانی می توانیم از استانداردها بهره‌مند شویم که آن را در جامعه به‌کار گیریم گفت: ایران رتبه ۱۶ دنیا در دانش به خود اختصاص داده اما دانش در عموم صنایع و کف جامعه مشاهده نمی شود و اگر این اتفاق نیفتد بشر نمی تواند از فواید و مزایای دانش خود بهره‌مند شود و کارکرد استاندارد اجرای همین مفاهیم پایه است.

۷۴۲۰ / ۵۰۵۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها